Historia ZIO: Skeleton

W dwunastym odcinku „Historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich” zapraszamy do zapoznania się z dziejami skeletonu. Sport ten zagości w rodzinie olimpijskiej dopiero po raz szósty. Wcześniej dostąpił tego zaszczytu w latach: 1928, 1948, 2002, 2006 i 2010. Choć ta piękna dyscyplina nie posiada wielkich tradycji, to lektura jego historii powinna zaciekawić niejednego czytelnika. Zapraszamy do zapoznania się z olimpijską historią skeletonu!

Bracia Heaton w akcji!

Skeleton zadebiutował w programie igrzysk zimowych już podczas drugiej ich edycji – w 1928 roku. Zawody zostały zaplanowane na 16 lutego, jednak fatalna aura zmusiła organizatorów do przełożenia zawodów. 17 lutego na torze w St. Moritz rozegrano trzy ślizgi (czwarty odwołano). Kibice byli wówczas świadkami wydarzenia bez precedensu. Dwa pierwsze miejsca zdobyli bracia – Amerykanie. Zwyciężył Jennison Heaton a tuż za nim uplasował się Jack Heaton. Brązowy medal ze stratą ponad trzech sekund do najlepszego zawodnika wywalczył Brytyjczyk David Earl of Northesk. Spośród dziesięciu walczących o medale atletów, ośmiu ukończyło wszystkie ślizgi. Jako ciekawostkę warto podać fakt, iż bracia Heaton z powodzeniem startowali również w bobslejach. Jennison był wicemistrzem w czwórkach podczas tych samych igrzysk na których zdobył złoto w skeletonie, zaś Jack cztery lata później zdobył brązowy medal w dwójkach.

Powrót Jacka

Gdy Jack Heaton zdobywał srebrny medal w skeletonie podczas igrzysk w 1928 roku miał 19 lat. 20 lat później nic nie przeszkodziło mu powtórzyć tego wyczynu! Lepszy od niego okazał się tylko Włoch Nino Bibbia. Brąz po raz kolejny trafił do Wielkiej Brytanii. Tym razem zdobył go John Crammond. W chwili zdobycia medalu miał aż 41 lat. Zwycięzca nie mógł być przypadkowy. W dniach 3-4 lutego rozegrano aż 6 ślizgów.

54 lata

Tyle czekać musiał skeleton na powrót do rodziny olimpijskiej. W Salt Lake City po raz pierwszy rywalizowały kobiety. Amerykanki nawiązały do wielkich tradycji sprzed ponad pół wieku i zdobyły pierwsze dwa miejsca. Mistrzynią Olimpijską została Tristan Gale a 0,1 s słabszy czas uzyskała Lea Ann Parsley. Brązowy medal trafił w ręce Alex Coomber z Wielkiej Brytanii. Panowie do walki o medale stanęli w ten sam dzień co panie – 20 lutego. Zwyciężył 33-letni Amerykanin Jim Shea, Jr., mistrz świata z 1999 roku. Warto także nadmienić, że podczas ceremonii otwarcia składał on w imieniu wszystkich zawodników przysięgę olimpijską. Po dwóch ślizgach o zaledwie pięć setnych złoto przegrał drugi na mecie Austriak Martin Rettl. Brąz zdobył Szwajcar Gregor Stähli. Jak dotychczas wszystkie cztery medale złote medale w skeletonie trafiały do USA. Czy w Turynie amerykańska potęga znów zatriumfuje?

Pierwsza i ostatnia

Stało się! Po latach oczekiwań doczekaliśmy się Biało-czerwonej w rywalizacji skeletonistek. I wszystko byłoby pięknie gdyby nie to, że Monika Wołowiec zajęła ostatnie, 15 miejsce. Wróćmy jednak do najlepszych. W Turynie po raz pierwszy złoty medal wywalczył sportowiec spoza USA. W rywalizacji pań zwyciężyła 33-letnia Maya Pedersen ze Szwajcarii. Przed Shelley Rudman z Wielkiej Brytanii i Mellisą Hollingsworth-Richards reprezentująca Kanadę. W walce o złoty medal w skeletonie panów stanęła rekordowa liczba 27 uczestników. Wśród nich reprezentanci tak egzotycznych krajów jak: Bermudy, Irlandia, RPA, Chorwacja czy Liban. Złoty medal wywalczył niespełna 40-letni Kanadyjczyk Duff Gibson. Srebro trafiło do jego rodaka Jeffa Paina a medal brązowy obronił Gregor Stähli. Monika Wołowiec była pierwszą Polką rywalizującą na igrzyskach olimpijskich w skeletonie, ostatnią na mecie, a czy ostatnią biało-czerwoną w historii? Brutalna rzeczywistość pokazuje nam, że o bardzo prawdopodobne.

Siedem setnych Montgomery`ego

Podczas kanadyjskich igrzysk po raz pierwszy skeletoniści i skeletonistki jechali w czterech ślizgach. Wielkich emocji w rywalizacji mężczyzn dostarczyła nam walka Kanadyjczyka Jon Montgomery`ego i Łotysza Martinsa Dukurska. Przed ostatnim zjazdem prowadził Dukurs ale dzięki świetnemu ostatniemu przejazdowi ze złota cieszyć się mógł reprezentant gospodarzy. Po fenomenalnej walce pokonał on Europejczyka o siedem setnych sekundy! Brązowy medal zdobył 25-letni Rosjanin Aleksander Trietiakow. Wśród pań najlepsza okazała się 28-letnia Brytyjka Amy Williams. Srebrny medal zdobyła brązowa medalistka ostatnich mistrzostw świata, Niemka Kerstin Szymkowiak. Podium uzupełniła rodaczka Szymkowiak, mistrzyni świata z 2008 roku Anja Huber.

W skrócie:

– skeleton gościł jak dotychczas w programie olimpijskim pięć razy: 1928, 1948, 2002, 2006 i 2010

– żadnemu zawodnikowi nie udało się obronić tytułu mistrza olimpijskiego

– podczas zaledwie pięciu igrzysk skeletoniści i skeletonistki  rywalizowali w aż czterech różnych formatach zawodów: dwa (2002, 2006), trzy (1928), cztery (2010) i sześć (1948) ślizgów

– najwięcej medali w skeletonie podczas ZIO zdobyła reprezentacja USA (3 złote, 3 srebrne 0 brązowych), tuż na nią plasuje się Kanada (2-1-1) i Wielka Brytania (1-1-3)

– medale w skeletonie na IO zdobywało 9 państw

– jedyną Polką startująco na ZIO w skeletonie była Monika Wołowiec, która podczas igrzysk w Turynie zajęła ostatnie, 15 miejsce

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password