Hokej 5-osobowy – ME U16: Udany początek marszu po kwalifikację na YOG

Świetnie dla naszej reprezentacji rozpoczęły się rozgrywane w Wałczu mistrzostwa Europy juniorów młodszych w 5-osobowej odmianie hokeja na trawie. Biało-Czerwoni zwyciężając obydwa swoje środowe spotkania zapewnili sobie triumf w grupie G i awans do ćwierćfinału.

W pierwszym meczu podopieczni Mateusza Grochala zmierzyli się z Litwinami. Pojedynek z sąsiadami zakończył się naszym triumfem 9:1. W ciągu pierwszej dziesięciominutowej tercji Biało-Czerwoni do bramki rywali trafiali siedmiokrotnie – po dwa gole strzelili Eryk Bembenek i Mikołaj Marczyński, a po jednym Sebastian Przybył, Korneliusz Nitka i Mateusz Wiśniewski. W 16. minucie gry padła jedyna bramka dla Litwinów, której autorem został Arminas Stanisauskas. W trzeciej tercji hat-tricki skompletowali Marczyński i Bembenek, trafiając odpowiednio w 24. i 26. minucie spotkania.

Na koniec pierwszego dnia zmagań w Wałczu Polacy wygrali z Białorusinami 6:1. W pierwszej tercji po jednej bramce dla naszego zespołu zdobyli Przybył, Wiśniewski i Bembenek, a trafienie dla naszych rywali zanotował Kirył Łysy. W drugiej tercji do bramki trafiali już tylko nasi zawodnicy – Dawid Zabłocki, Mikołaj Marczyński i Eryk Bembenek.

Były to jedyne mecze Polaków w fazie grupowej turnieju w Wałczu. Zwycięstwo w nich zapewniło Biało-Czerwonym awans do ćwierćfinałów z pierwszego miejsca. Faza play-off turnieju rozpocznie się w czwartek. Nasi zawodnicy zmierzą się w kolejnym meczu z drugą drużyną grupy B, którą będzie triumfator pojedynku Turków z Chorwatami (obie te drużyny uległy w środę Francuzom).

Oprócz medali mistrzostw Europy juniorów młodszych stawką turnieju jest kwalifikacja na III Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, które za rok odbędą się w Buenos Aires. Zdobędą ją mistrzowie i wicemistrzowie Starego Kontynentu.