Hokej na lodzie: Amerykanki mistrzyniami świata

Dobiegły końca rozgrywane w amerykańskim Plymouth mistrzostwa świata w hokeju na lodzie elity kobiet. Po raz czwarty z rzędu i po raz ósmy w historii po tytuł sięgnęły Amerykanki. Podopieczne trenera Robba Staubera w finale po dogrywce pokonały Kanadyjki 3:2.

Obie północnoamerykańskie reprezentacje, od ponad ćwierćwiecza niepodzielnie dominujące w kobiecym hokeju, zgodnie z przewidywaniami pewnie awansowały do finału. W pierwszym półfinale Kanadyjki 4:0 zwyciężyły Finki, a Amerykanki aż 11:0 rozgromiły sensacyjnie dobrze grające na tym turnieju Niemki.

Wielki finał to już tradycyjnie niezwykle wyrównana walka i wielkie emocje. Po regulaminowych sześćdziesięciu minutach na tablicy wyników widniał remis 2:2 i do rozstrzygnięcia spotkania potrzebna była dogrywka. W niej bohaterką została Hilary Knight, która w 71. minucie dała Amerykankom upragnionego złotego gola dającego czwarty z rzędu złoty medal mistrzostw globu.

Po brąz sięgnęły Finki, dla których jest to już dwunasty medal mistrzostw świata – dwunasty brązowy. Suomi w meczu o trzecie miejsce nie dały szans Niemkom wygrywając 8:0. Do dywizji IA spadły Czeszki, które w meczach o utrzymanie okazały się minimalnie gorsze od Szwajcarek.