Hokej na lodzie – MŚ elity: Łotwa nadal prowadzi w grupie A

Mało kto się spodziewał, że Łotwa będzie po 3. kolejkach liderem grupy A. W dzisiejszym meczu z Włochami, Łotysze triumfowali 2:1, ale z dużymi problemami. We wtorek na parysko-kolońskich lodowiskach ze zwycięstw cieszyli się także Norwegowie, Duńczycy i Francuzi.

Przed spotkaniem z Włochami, Łotysze byli niespodziewanymi liderami grupy A. Mecz z zawodnikami z Półwyspu Apenińskiego miał być dla reprezentantów Łotwy spacerkiem. Jednak rozpoczął się dla nich źle, gdyż krążek do łotewskiej bramki w 4. minucie meczu wpakował Marco Insam. Na odpowiedź Łotyszy trzeba było czekać około 8 minut. Podczas gry w przewadze po strzale Guntisa Galvinsa, tor lotu krążka zmienił Andris Dzerins i było 1:1. Druga tercja nie spowodowała zmiany rezultatu. W trzeciej tercji reprezentanci Łotwy przeważali, a ich bohaterem został Dzerins. Łotewski napastnik zdobył zwycięską bramkę na 1,5 minuty przed końcem. Tym samym Łotwa utrzymała pozycję lidera grupy A.

Włochy – Łotwa 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Strzały: 21-24
Kary (minuty): 2-6

Bez problemów ze Słowenią uporali się reprezentanci Norwegii. Od samego początku meczu zespół ze Skandynawii ruszył do ataku. Wynik otworzył w 6. minucie Mathis Olimb. W pierwszej tercji gole zdobyli również Ken Andre Olimb oraz Kristian Forsberg. W drugiej tercji bramki padały tuż przed ostatnią syreną. Najpierw w przewadze gola na 4:0 zdobył Aleksander Reichenberg. Potem jedyną bramkę dla Słoweńców zdobył Robert Sabolić. Wynik na 5:1 minutę przed końcem meczu ustalił Patrick Thoresen.

Słowenia – Norwegia 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)

Strzały: 16-23
Kary (minuty): 6-10

Francuzi fantastycznie rozpoczęli spotkanie. Na początku meczu w osłabieniu kontrę gospodarzy wykończył Yohann Auvitu. Bohaterem Helwetów w drugiej tercji był Vincent Praplan, który wyprowadził Szwajcarię na prowadzenie. W trzeciej tercji w kontrowersyjnych okolicznościach wyrównał Stephane da Costa. Na 7 minut przed końcem prowadzenie Szwajcarii dał Andres Ambuhl. To nie był koniec strzelania w Paryżu. 5 minut przed końcem regulaminowego czasu gola dla Francji zdobył Anthony Rech. W ostatnich sekund trzeciej tercji dwukrotnie przed utratą bramki gospodarzy uratował bramkarz Cristobal Huet. W rzutach karnych lepsi byli Francuzi.

Szwajcaria – Francja 3:4 (0:1, 2:0, 1:2, 0:0, 0:1)

Strzały: 26-25
Kary (minuty): 12-12

W pierwszej tercji meczu Słowacja – Dania hokeiści obydwu zespołów musieli odbywać dużo kar. Jedną z nich na korzyść Skandynawów wykorzystał Nichlas Hardt. Po drugiej tercji było już 3-0 dla Danii. Wówczas wydawało się, że Duńczycy zdobędą na mistrzostwach pierwsze punkty. Było jednak inaczej. W pierwszych 12 minutach trzeciej odsłony meczu Słowacy wyrównali, trafiając w tym 2 razy w przewadze. Doszło do dogrywki, która także nie przyniosła rozstrzygnięcia. Zwycięską bramkę dla Danii zdobył Morten Green.

Słowacja – Dania 3:4 (0:1, 0:2, 3:0, 0:0, 0:1)

Strzały: 32-36
Kary (minuty): 14-16