Hokej na lodzie – MŚ elity: Rzuty karne w hicie na początek turnieju

Mecz Szwecja – Rosja był hitem 1. dnia hokejowych mistrzostw świata rozgrywanych w Kolonii i w Paryżu. Spotkanie zakończyło się rzutami karnymi, po których triumfowali Rosjanie. Ponadto zwycięstwa osiągnęli Finowie, Kanadyjczycy i Niemcy.

Rozgrywany na otwarcie zmagań w Lanxess Arena w Kolonii mecz Szwecja – Rosja był najlepszą reklamą mistrzostw świata. Początek należał do Szwedów, którzy swoją przewagę potwierdzili bramką Eliasa Lindholma w 15. minucie meczu. Druga tercja była bardzo wyrównana i zakończyła się bezbramkowym remisem. Na początku trzeciej tercji bramkę dla Sbornej zdobył Siergiej Andronow. Mimo przewagi Rosji po 60 minutach był remis 1:1. W dogrywce oba zespoły miały dużo okazji na zdobycie bramki. Jednak do rozstrzygnięcia potrzebne były rzuty karne. Jako jedyny w konkursie rzutów karnych bramkę zdobył Artemi Panarin.

Szwecja – Rosja 1:2 (1:0, 0:0, 0:1, 0:0, 0:1)

Strzały: 23-30
Kary (minuty): 4-2

Niespodziewanie dużo emocji było w spotkaniu Finlandii z Białorusią. Po pierwszej odsłonie meczu fińscy hokeiści prowadzili po trafieniach Sebastiana Aho i Oskara Osali. Wydawało się, że kolejne bramki dla Suomi będą tylko kwestią meczu. Finowie nie potrafili zdobyć kolejnych bramek, ale Białorusini przebudzili się. W drugiej tercji trafił Jegor Szarangowicz, a na początku trzeciej tercji wyrównał Jewgeni Kowyrszin. Jednak reprezentanci Finlandii zapanowali nad sytuacją i po golu w przewadze autorstwa Veli-Matti Sawinainena wyszli na prowadzenie. Finowie wygrali 3:2 w regulaminowym czasie gry.

Finlandia – Białoruś 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Strzały: 24-24
Kary (minuty): 4-6

Kanadyjczycy wygrali 7 ostatnich spotkań przeciwko Czechom. Obrońcy tytułu chcieli od pewnego zwycięstwa rozpocząć turniej. Reprezentanci Kanady prowadzili 2:0 po bramkach Ryana O’Reilly’ego i Mike’a Mathesona. Podczas gry w przewadze na 8 minut przed końcem gola kontaktowego zdobył Lukas Radil. Kanadyjczycy nie pozwolili Czechom odrobić strat. Bramkę na 3:1 zdobył Tyson Barrie. Wynik na 4:1 dla reprezentantów z kraju Klonowego Liścia ustalił Jeff Skinner, który trafił po pustej bramki.

Czechy – Kanada 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Strzały: 29-28
Kary (minuty): 6-10

Miłą niespodziankę swoim kibicom sprawili Niemcy. Gospodarze pokonali reprezentację Stanów Zjednoczonych. W pierwszej tercji do amerykańskiej bramki trafił Tobias Rieder. W trzeciej tercji wyrównał Connor Murphy. Bramkę dającą Niemcom zwycięstwo zdobył Patrick Hager.

Stany Zjednoczone – Niemcy 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Strzały: 43-27
Kary (minuty): 4-4