Hokej na lodzie – MŚ elity: Stany Zjednoczone i Szwecja w ćwierćfinale

Stany Zjednoczone pokonały Słowację, a Szwecja wygrała z Danią w dzisiejszych meczach grupy A. Dzięki temu oba zespoły awansowali do ćwierćfinału rozgrywek.

W pierwszym dzisiejszym meczu w Lanxess Arena, Amerykanie nie dali szans Słowacji. Po pierwszej tercji po golu Clayton Kellera reprezentanci Stanów Zjednoczonych prowadzili 1:0. W drugiej tercji Johnny Gaudreau trafił na 2:0. Martin Gernat zdobył bramkę kontaktową, dającą Słowakom nadzieję na powrót do meczu. Jednak Amerykanie kontrolowali sytuację i wygrali wysoko, bo aż 6:1. Tym samym zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych zapewnili sobie awans do ćwierćfinału. Słowacy jakiekolwiek szanse na awans już stracili.

Słowacja – Stany Zjednoczone 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Strzały: 20-28
Kary (minuty): 10-8

Niespodziewanie mało emocji było w spotkaniu Francji z Czechami. Chociaż po 21 minutach gry było 1:1, to później nasi południowi sąsiedzi przejęli kontrolę nad spotkaniem. Po 48 minutach meczu Czesi prowadzili już 4:1. Ostatecznie mecz skończył się rezultatem 5:2. Czesi zbliżyli się do ćwierćfinału, a Francuzi się od niego oddalili.

Francja – Czechy 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

Strzały: 24-28
Kary (minuty): 6-14

Przed meczem z Danią Szwedzi byli bardzo blisko awansu do 1/4 finału. W pierwszej tercji bramkę dla Trzech Koron zdobył Joel Lundqvist. W drugiej odsłonie meczu przewagę Szwecji potwierdził William Nylander, który zdobył 2 bramki.  Duńczycy rozpoczęli pogoń. Bramki na 2:3 zdobyli Morten Madsen i Markus Lauridsen. Pogoń reprezentantów Danii powstrzymał Nicklas Backstroem.

Dania – Szwecja 2:4  (0:1, 0:2, 2:1)

Strzały: 21-33
Kary (minuty): 4-12

W pierwszej tercji dominowali Szwajcarzy, ale prowadzili z Finlandią tylko 2:1. Po golach Fabrice’a Herzoga i Joela Genazziego było 2:0. Pod koniec pierwszej odsłony meczu Finowie w przewadze zdobyli bramkę kontaktową. Kara 2+10 dla Andersa Ambuhla była bardzo kontrowersyjna. W drugiej tercji nie padła żadna bramka. Na 12 minut przed końcem Finowie wykorzystali grę w przewadze i doprowadzili do remisu. W dogrywce zwycięską bramkę dla Finlandii zdobył Valtteri Filppula.

Szwajcaria – Finlandia 2:3  (2:1, 0:0, 0:1, 0:1)

Strzały: 27-27
Kary (minuty): 20-12