Hokej na lodzie – MŚ U20: Amerykanie mistrzami świata elity

Po wygranym finale z Kanadą reprezentacja Stanów Zjednoczonych została mistrzem świata elity do lat 20. Jest to jeszcze większy prestiż, gdyż rywalizacja odbyła się w Kanadzie. Brązowe medale zdobyli Rosjanie.

W fazie grupowej nie pokonali byli Szwedzi i Amerykanie. Ekipa Trzech Koron wyprzedziła w klasyfikacji grupy A Danię, Czechy, Szwajcarię i Finlandię. Finowie bardzo sensacyjnie nie awansowali do ćwierćfinału. Ciekawa była rywalizacja w grupie B. W meczu decydującym o zwycięstwie w tej grupie Stany Zjednoczone pokonały 3:1 Kanadę. Ekipa z kraju klonowego liścia uplasowała się do na 2. pozycji. Trzecie miejsce zajęli Rosjanie, czwarte Słowacy, a z turniejem pożegnali się Łotysze.

5. Łotwa 0 pkt.

W ćwierćfinale najlepsze wrażenie zrobili Szwedzi, który po połowie meczu ze Słowacją prowadzili już 5:0. Ostatecznie hokeiści ze Skandynawii wygrali 8:3. Pewnie do półfinału awansowali także reprezentanci Rosji, którzy ograli 4:0 Danię. Mimo przegranej 0:1 pierwszej tercji Kanada pokonała Czechów 5:3. Małe problemy z pokonaniem Szwajcarii mieli Amerykanie, którzy wygrali 3:2.

Rosja – Dania 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Stany Zjednoczone – Szwajcaria 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Szwecja – Słowacja 8:3 (3:0, 2:2, 3:1)
Kanada – Czechy 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)

Bardzo ciekawie zapowiadał się półfinał Szwecja-Kanada. Kibiców czekających na wyrównany mecz nie zawiodła tylko rywalizacja w pierwszej tercji. Jednak od wyniku 2:2 Kanadyjczycy strzelili 3 bramki i pewnie triumfowali. Po 70 minutach meczu USA-Rosja był remis 3:3. Zwiastowało to rzuty karne, w których lepsi byli Amerykanie, którzy awansowali do finału.

Stany Zjednoczone – Rosja 4:3 (1:1, 2:1, 0:1, 0:0, 1:0)
Kanada – Szwecja 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)

W regulaminowym czasie gry starcia o brązowy medal bramki padły tylko w 2. tercji. Mecz Szwecji z Rosją zakończył się remisem 1:1, co spowodowało, że rozegrana został dogrywka. Na samym początku dodatkowego czasu gry bramkę zdobył Denis Gurjanow zapewniając Sbornej brązowy medal.

Rosja – Szwecja 2:1 (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)

Mecz finałowy fantastycznie rozpoczęli reprezentanci Kanady. Po bramkach Thomasa Chabota i Jeremy’ego Lauzona ekipa z kraju klonowego liścia prowadziła 2:0 po pierwszej odsłonie gry. W tercji numer 2 za sprawą Charliego McAvoya i Kieffera Bellows Amerykanie wyrównali. W trzeciej tercji o krok od tytułu byli Kanadyjczycy. Bramki Nicolasa Roya i Mathieu Josepha dały Kanadzie prowadzenie 4:2. Amerykanie nie poddawali się. Kieffer Bellows i Colin White doprowadzili do remisu. W dogrywce bramka nie padła, więc o tym kto zostanie mistrzem świata do lat 20 zadecydowały rzuty karne. Bohaterem bardzo długiej serii rzutów karnych został Troy Terry. Ostatecznie to Amerykanie zostali mistrzami świata.

Stany Zjednoczone – Kanada 5:4 (0:2, 2:0, 2:2, 0:0, 1:0)