Hokej na lodzie – MŚ U20 dywizji IB: Awans znowu nie dla nas

Polscy hokeiści ulegli po rzutach karnych Norwegii 2:3 (0:0, 1:2, 1:0, 0:0, 0:1) w decydującym meczu Mistrzostw Świata U20 dywizji IB. Porażka oznacza, że po raz trzeci z rzędu kończymy mistrzostwa trzeciego szczebla na drugim miejscu i po raz kolejny marzenia o powrocie na zaplecze elity musimy odłożyć na co najmniej rok.

Oba zespoły przystąpiły do tego spotkania jako niepokonani, z dorobkiem jedenastu punktów. Polacy potknęli się tylko w meczu ze Słoweńcami, których pokonali dopiero po rzutach karnych, podobnie jak Norwegowie w meczu z Ukraińcami. W końcowym rozrachunku nie miało to jednak znaczenia – to ten mecz decydować miał bezpośrednio, który z zespołów grać będzie za rok na bezpośrednim zapleczu elity.

Pierwsze dwadzieścia minut nie przyniosło nam bramek. Drugie zdecydowanie lepiej rozpoczęli niestety nasi rywale – w krótkim odstępie czasu najpierw Vold, a potem Homdrom wpakowali krążek do bramki Kamila Lewartowskiego dająć Skandynawom dwubramkowe prowadzenie. Na trzy minuty przed przerwą kontaktowego gola zdobył Dominik Jarosz, ale to Norwegowie byli w zdecydowanie lepszej sytuacji.

Szukaliśmy bramki na 2:2 przez całą trzecią tercję, udało się ją zdobyć dopiero… siedem sekund przed końcem. W podwójnej przewadze (karę dwóch minut otrzymał Ellingsen, a Polacy wycofali bramkarza) do remisu doprowadził Alan Łyszczarczyk dając nam upragnioną dogrywkę. Ta nie przyniosła jednak rozstrzygnięcia i aby wyłonić zwycięzcę, potrzebne były rzuty karne. W nich niestety więcej krwi zachowali Norwegowie i to oni – po roku nieobecności – powracają na drugi poziom światowych rozgrywek do lat 20.

My trzeci rok z rzędu musimy zadowolić się drugim miejscem w dywizji IB, co – dodając dziesięć drużyn w elicie i sześć w dywizji IA – daje nam 18. miejsce na świecie.

Polska – Norwegia 2:3 (0:0, 1:2, 1:0, 0:0, 0:1)