Hokej na lodzie – MŚ U20: Kanada po raz siedemnasty

Dobiegły końca rozgrywane w amerykańskim Buffalo Mistrzostwa Świata do lat 20 w hokeju na lodzie. Po tytuł sięgnęli – bez niespodzianki – Kanadyjczycy, którzy w wielkim finale pokonali Szwedów 3:1.

To był turniej-marzenie dla reprezentacji spod znaku Klonowego Liścia. W przedostatnim meczu fazy grupowej Kanadyjczycy ulegli co prawda gospodarzom 3:4, ale jak się później okazało – była to ich pierwsza i zarazem ostatnia porażka na tym turnieju. Ćwierćfinał i półfinał to łatwe zwycięstwa nad Szwajcarią (8:2) i Czechami (7:2). Dopiero w finale zespołowi trenera Dominique’a Ducharme’a postawili się Szwedzi, ale i oni koniec końców musieli uznać wyższość Kanady – 3:1.

Siedemnasty tytuł mistrzów świata do lat 20 umacnia Kanadyjczyków na prowadzeniu w klasyfikacji wszech czasów. Trzynastoma złotymi medalami poszczycić się mogą Rosjanie (licząc ZSRR), czterema – Finowie oraz Amerykanie.

Dla Szwedów to pierwszy od 2014 roku medal na tej imprezie. Nie wszystkich on jednak zadowolił – kapitan reprezentacji Trzech Koron, Lias Andersson, po wręczeniu medali wyrzucił swój srebrny krążek… w trybuny.

Po brąz sięgnęli Amerykanie. Obrońcy tytułu sprzed roku w meczu o trzecie miejsce rozgromili Czechów – 9:3. Do dywizji IA spadli Białorusini, którzy w meczach o utrzymanie dwukrotnie okazali się gorsi od Duńczyków – 4:5 i 2:3.

MŚ U20 elity – klasyfikacja końcowa:

  1. Kanada
  2. Szwecja
  3. Stany Zjednoczone
  4. Czechy
  5. Finlandia
  6. Rosja
  7. Słowacja
  8. Szwajcaria
  9. Dania
  10. Białoruś – spadek do dywizji IA

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password