Hokej na trawie: Drużyny z RPA najlepsze w Afryce, ale do Rio nie pojadą

Hokej na trawie jako pierwsza dyscyplina zakończył swój proces kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Ostatnia impreza kwalifikacyjna, Puchar Narodów Afryki, zakończyły się triumfem męskiej i żeńskiej reprezentacji RPA, jednak decyzją tamtejszego Narodowego Komitetu Olimpijskiego drużyny te nie wystąpią w Rio.

Południowoafrykański Komitet Olimpijski przyjął zasadę, że w sportach drużynowych przepustka uzyskana w kwalifikacjach kontynentalnych nie będzie podstawą do wręczenia zawodnikom i zawodniczkom nominacji. Zgodnie z zasadami Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie kwalifikację w tej sytuacji uzyskuje nie wicemistrz danego kontynentu, ale najlepsza niezakwalifikowana dotąd drużyna z półfinałów Ligi Światowej.

W Randburgu w RPA w turnieju męskim wystartowało dziewięć drużyn. Z grupy A do półfinałów przeszli gospodarze oraz Ghańczycy – ci pierwsi mogli pochwalić się bilansem 61 zdobytych bramek przy ani jednej straconej. Dalsze pozycje w tabeli zajęły reprezentacje Zimbabwe, Namibii i Botswany. W grupie B zwyciężyli Egipcjanie i razem z Kenijczykami awansowali do półfinałów, zostawiając za plecami Nigeryjczyków i Tanzańczyków. W półfinałach kolejne triumfy świętowały niepokonane w fazie grupowej drużyny – RPA pokonało 2:1 Kenię, a Egipt 7:1 Ghanę. Spotkanie o złoty medal i w przypadku reprezentantów kraju faraonów kwalifikację olimpijską 4:2 wygrali gospodarze. Z takiego wyniku najbardziej cieszyli się Nowozelandczycy, którzy w półfinale Ligi Światowej zajęli szóste miejsce i byli ostatnią drużyną, która mogła uzyskać bilet na igrzyska w Rio.

Do turnieju pań zgłosiło się siedem drużyn, wobec czego zmagania rozegrano systemem „każdy z każdym”. Przed ostatnią kolejką spotkań w grze o złoty medal pozostały tylko reprezentacje RPA i Ghany, które przed sobą miały bezpośredni pojedynek, w którym zwycięstwo tych drugich dałoby im kwalifikację olimpijską. Gospodynie wygrały jednak 3:0 i z kompletem punktów oraz bilansem bramek 68:0 wygrały cały turniej. Ostatnia przepustka na igrzyska olimpijskie trafiła natomiast do reprezentacji Hiszpanii.

Wojciech Nowakowski2406 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password