Igrzyska 2020: Karate chce na dobre zagościć na igrzyskach

Jedną z kilku nowych dyscyplin, które zadebiutują na igrzyskach olimpijskich w Tokio będzie karate. Światowa Federacja Karate (WKF) dąży przez to do popularyzacji dyscypliny.

Celem każdej z federacji sportów olimpijskich jest propagowanie swojej dyscyplin i utrzymanie jej w programie igrzysk olimpijskich. Również tak jest w przypadku Światowej Federacji Karate. Przewodniczący tego związku stara się o pozostanie na czele WKF, Antonio Espinos jest prezydentem tej federacji od 1998 roku. Podczas Kongresu w Linzu, który odbędzie się pod koniec października Hiszpan ma szanse na utrzymanie swojej posady na przynajmniej najbliższe 6 lat. W tym samym terminie w Linzu odbędą się Mistrzostwa Świata w karate, w którym wystartują potencjalni przyszli mistrzowie olimpijscy. Najbardziej prestiżowymi zawodach nie wliczając światowego czempionatu są zmaganie w Karate1 Premier League. Najlepsi karatecy walczą w zawodach na kilku kontynentach. W tym sezonie Premier League gościła chociażby w Salzburgu, japońskiej Okinawie, Dubaju, Rabacie czy w mieście Fortaleza w Brazylii.

Zmagania miały miejsce także w Paryżu, który ma poważne aspiracje do organizacji igrzysk olimpijskich w 2024 roku. Prezydent Espinos ma nadzieję, że to właśnie stolica Francji będzie gospodarzem tych igrzysk. Zwiększa to szanse karate na pozostanie w programie dyscyplin olimpijskich. We Francji karate jest popularne i ma tam bogatą tradycję. Podobnie jest również w przypadku Budapesztu, który ubiega się o organizację najważniejszej imprezy sportowej czterolecia w 2024 roku. WKF jeszcze nie prowadziło rozmów z trzecim kandydatem czyli Los Angeles.

Hiszpański przewodniczący Światowej Federacji Karate poinformował, że wiadomości co do popularyzacji tego sportu zostały wysłane do 191 państwowych federacji. Oprócz karate nowymi dyscyplinami na igrzysk w Tokio będą baseball/softball, wspinaczka sportowa, surfing oraz skateboarding.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password