Igrzyska 2024: „To będzie fascynujący wyścig”

Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach stwierdził, że rywalizacja o organizację igrzysk olimpijskich w 2024 będzie fascynującym wyścigiem. Stało się to po tym, jak wszystkie cztery miasta w terminie złożyły pierwszą część plików aplikacyjnych.

cztery fileBudapeszt, Paryż, Rzym i Los Angeles do dziś miało czas, by złożyć pierwsze dokumenty związane z kandydowaniem do organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2024 roku. Wszystkie cztery miasta-kandydatury dopełniły tego obowiązku w przewidzianym czasie. MKOl na swojej stronie zaprezentował zdjęcie czterech pen-drive z tymi dokumentami.

Dokumenty miały zawierać szczegóły wizji, koncepcji i strategii organizacji największej imprezy sportowej na świecie, czyli tak zwaną „mapę drogową” organizacji igrzysk. Miały być one zbudowane w oparciu o idee Agendy 2020, przyjętej przez MKOl [ponad rok temu, kładącej nacisk na zrównoważony rozwój i redukcję kosztów. Wszystkie miasta były zachęcane do składania projektów, które w najlepszym stopniu odpowiadają ich sportowym, środowiskowym, społecznym i ekonomicznym uwarunkowaniom oraz zgodne są z długoterminowym planem rozwoju danego miasta. Kandydaci zostali poproszeni, by koncepcje budować w jak największym stopniu w oparciu o już istniejącą infrastrukturę sportową.

Jak powiedział Bach kandydatury są ekstremalnie dobre i rywalizacja między nimi będzie fascynująca. Kandydatury bardzo mocno stawiają na zrównoważony rozwój, stawiają nacisk na to, jak obiekty olimpijskie będą wykorzystywane po igrzyskach.

Część druga aplikacji, zawierająca rządowe, prawne i ekonomiczne gwarancje właściwej organizacji igrzysk mają być złożone do 7 października tego roku. Ostatnia, trzecia część ma zawierać szczegóły budowy i wykorzystania obiektów olimpijskich, zapewnienia bezpieczeństwa w czasie igrzysk. Te dokumenty mają być złożone do 3 lutego 2017 roku. W kolejnym etapie specjalna komisja MKOl odwiedzi wszystkie cztery miasta, szczegółowo sprawdzając dokumenty aplikacyjne, a następnie sporządzi stosowny raport. Organizatora igrzysk w 2024 wybierze jesienią 2017 roku Sesja MKOl w Limie.

Bartosz Szafran4775 Posts

<p>Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password