Igrzyska 2026: Oferta Erzurum w przygotowaniu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ogłosił, że trwają prace nad przygotowaniem aplikacji do wyścigu o miano gospodarza zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Miastem, w którym miałyby odbyć się igrzyska jest Erzurum.

Kurort w północno-wschodniej Turcji gościł w tym roku Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, a w 2011 roku odbyła się tam Uniwersjada. Dzięki tym dwóm wydarzeniom w rejonie powstała infrastruktura, która miałaby być podstawą oferty Turcji w walce o igrzyska olimpijskie. Wspólnie z Erzurum organizatorami miałyby zostać Erzican i Kars – miasta w sąsiednich prowincjach, które do 2023 roku mają zostać połączone koleją szybkobieżną. Wadą ewentualnej kandydatury Turcji może być autorytarna polityka Erdoğana oraz kwestie bezpieczeństwa związane z działaniami Państwa Islamskiego w kraju.

W ostatnich dniach plany starania się o goszczenie XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich potwierdziło szwajcarskie Sion (więcej TUTAJ). Wśród miast wymienianych w gronie potencjalnych kandydatów wymienia się m.in. Calgary, Innsbruck, Sapporo, Sztokholm oraz Ałmaty, które przegrały z Pekinem rywalizację o igrzyska w 2022 roku.

Decyzja o przyznaniu prawa do bycia gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku zapadnie na Sesji MKOl w 2019 roku, która najprawdopodobniej odbędzie się w Mediolanie.

Wojciech Nowakowski2402 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password