Igrzyska 2026: Sion pierwszym oficjalnym kandydatem

Szwajcarski Sion jako pierwsze miasto oficjalnie zgłosiło chęć zorganizowania zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Kandydatura została jednogłośnie zatwierdzona przez Parlament Sportu Szwajcarii.

Podjęta decyzja oznacza, że Sion, stolica kantonu Valais po raz czwarty przystąpi do rywalizacji o organizację zimowych igrzysk. Władze szwajcarskiego miasta przegłosowały złożenie kandydatury ponad miesiąc temu, teraz zostało to zatwierdzone przez najważniejszy organ w tym państwie. Dodatkowo budżet kandydatury zostanie wsparty kwotą 8 milionów franków szwajcarskich. Kolejnym etapem prac nad kandydaturą będzie zdobycie gwarancji finansowych szwajcarskiego rządu, bez których MKOl nie przyjmie zgłoszenia miasta-kandydata.

Sion kandydował do organizacji igrzysk w 1976, 2002 i 2006 roku. Ostatnie igrzyska w Szwajcarii odbyły się w St. Moritz, było to niemal dokładnie 70 lat temu, w 1948 roku (wcześniej to samo miasto organizowało igrzyska w 1928 roku). W najbliższych latach Szwajcaria będzie gospodarzem dwóch dużych imprez w sportach zimowych – Igrzysk Młodzieżowych w 2020 roku (Lozanna) i Uniwersjady w 2021 (Lucerna).

Nieoficjalnie mówi się, że do organizacji najważniejszej zimowej imprezy za 9 lat kandydować mają także Innsbruck, Calgary, Sapporo, Erzurum, Ałmaty.

Bartosz Szafran4863 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password