Igrzyska 2028: Nie dla Rzymu, tak dla Mediolanu?

Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala zapowiedział, że jego miasto będzie ubiegać się o prawo organizacji letnich igrzysk olimpijskich za dwanaście lat, jeśli na gospodarza imprezy w 2024 roku wybrane zostanie Los Angeles.

fot: Trista B (Flickr) CC BY-SA 2.0 Wikimedia Commons
fot: Trista B (Flickr) CC BY-SA 2.0 Wikimedia Commons

Kilka tygodni temu z wyścigu o organizację letnich igrzysk w 2024 roku wycofano kandydaturę Rzymu. Oficjalną przyczyną tego kroku była niechęć władz miasta do przeprowadzenia imprezy, motywowana przede wszystkim ogromnymi kosztami, na jakie zostałoby narażone Wieczne Miasto.

Zupełnie inne podejście do sprawy prezentuje natomiast burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala. Zapowiedział on, że jeśli na gospodarza igrzysk w 2024 zostanie wybrane amerykańskie Los Angeles, Mediolan jest gotowy ubiegać się o organizację największej sportowej imprezy świata za kolejne cztery lata. W przypadku wyboru Paryża lub Budapesztu, taki krok uważa za bezcelowy – od dawna wiadomo, że MKOl nie raczej nie dopuszcza do sytuacji, by dwie kolejne edycje igrzysk odbyły się na tym samym kontynencie.

Giuseppe Sala podkreśla, że Mediolan jako stolica Lombardii jest miastem, które od lat przyciąga turystów z całego świata. Ma wypracowaną markę, jest centrum kulturalnym i modowym, posiada zaplecze industrialne i finansowe oraz dobrą infrastrukturę komunikacyjną. To cechy, które przy złożeniu aplikacji do MKOl miałyby świadczyć na korzyść włoskiej kandydatury. Jednocześnie burmistrz zaznacza, że możliwość zorganizowania igrzysk bardzo pozytywnie wpłynęłaby na rozbudowę i modernizację infrastruktury sportowej, która obecnie pozostawia sporo do życzenia.

Największym stadionem w Mediolanie jest San Siro – siedziba klubu piłkarskiego AC Milan może pomieścić 81 tys. kibiców – w mieście brakuje jednak innych, nowoczesnych obiektów. Stąd kolejny pomysł burmistrza Sali, aby stworzyć wspólną kandydaturę Mediolanu oraz pobliskiego Turynu i Genui. Turyn jest miastem stadionów – znajduje się w nim wielofunkcyjny Stadion Olimpijski – główna arena zmagań Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku – oraz stadion Juventusu Turyn. Genua jako miasto nadmorskie, daje możliwość przeprowadzenia zawodów sportowych na otwartym akwenie.

Decyzja o wyborze miasta-gospodarza igrzysk w 2024 roku zapadnie podczas 130. Sesji MKOl, która zostanie przeprowadzona w Limie w sierpniu 2017 roku.

źródło: thelocal.it

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password