Igrzyska 2030: Igrzyska zagoszczą w Polsce? Jest projekt!

Wydawało się, że po wielkiej klapie, jaką była próba organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku w Krakowie, żadne z polskich miast długo nie zdecyduje się na wystawienie swojej kandydatury w wyścigu o organizację najważniejszej imprezy czterolecia. Tymczasem chęć goszczenia igrzysk w 2030 roku wyraziły karkonoskie miasta.

Jak podaje Przegląd Sportowy zgodnie z koncepcją pomysłodawców, zimowe igrzyska w 2030 roku miałyby się odbyć w obrębie Karkonoszy, w dwóch państwach – Polsce i w Czechach. Nasz kraj miałby być gospodarzem ceremonii otwarcia, zaplanowanej we Wrocławiu. W Polsce miałaby się także odbyć rywalizacja w łyżwiarstwie szybkim, short-tracku, łyżwiarstwie figurowym i curlingu (Jelenia Góra), bobslejach i saneczkarstwie (Karpacz) oraz w biegach narciarskich i biathlonie (Szklarska Poręba).

Po stronie czeskiej pozostałaby zatem kwestia organizacji zawodów w skokach narciarskich (Harrachov), hokeju na lodzie (Liberec) oraz narciarstwie alpejskim (Szpindlerowy Młyn). Konkurencje snowboardowe i narciarskiego freestyle’u rodzieliłyby między sobą polski Karpacz oraz czeskie Mała Upa i Pec pod Śnieżką. Ceremonia zamknięcia imprezy mogłaby natomiast odbyć się w Pradze.

Organizacja najważniejszych zawodów czterolecia przed dwa kraje jest możliwa dzięki Agendzie 2020. Dokument zakłada także możliwie jak najniższy budżet igrzysk i troskę o środowisko. I to właśnie ekonomiczne i ekologiczne podejście do organizacji igrzysk ma być największym atutem polsko-czeskiej kandydatury, która zamiast budowy nowych, zakłada renowację istniejących już obiektów.

Przypomnijmy, że o goszczenie igrzysk w 2022 roku starał się Kraków, jednak po kontrowersjach związanych z działalnością komitetu organizacyjnego oraz nieudanym referendum, w którym „nie” igrzyskom powiedziało ponad 70% mieszkańców, kandydatura została wycofana. Organizatorem igrzysk został wybrany chiński Pekin, co tym samym oznacza, że dwie kolejne edycje zimowych igrzysk odbędą się w Azji. Zgodnie ze schematem działania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, igrzyska w 2030 roku powinny zatem powrócić do Europy.

źródło: przegladsportowy.pl/Michał Chmielewski

Mateusz Górecki1994 Posts

<p>Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową – łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password