Igrzyska Europejskie 2019 tanim kosztem

Według słów białoruskiego ministra sportu i turystyki Aleksandra Szamko koszt organizacji II Igrzysk Europejskich, które w 2019 roku odbędą się w Mińsku, wyniesie około 40 milionów dolarów. W planach jest ograniczenie liczby rozgrywanych dyscyplin.

fot. Zedlik CC BY-SA 3.0 (Wikimedia Commons)
fot. Zedlik CC BY-SA 3.0 (Wikimedia Commons)

W porównaniu z rozegraną w Azerbejdżanie w 2015 roku pierwszą edycją imprezy szacunkowe koszty podane przez ministra Szamko wydają się śmiesznie małe. Różne źródła podają, że na organizację inauguracyjnych igrzysk w Baku wyłożono kosmiczną kwotę od pięciu miliardów do biliona dolarów. Główna różnica między stolicą Azerbejdżanu i Białorusi jest jednak taka, że w Baku cała infrastruktura sportowa oraz hotelowa powstawała od zera, natomiast w Mińsku nie planuje się budowy nowych obiektów. Minister przekonuje, że Białoruś dysponuje wystarczającą liczbą obiektów sportowych, spełniających odpowiednie standardy i nie trzeba będzie prowadzić nowych inwestycji na tym polu. Również baza hotelowa jest zadowalająca i stolica Białorusi już w tej chwili mogłaby przyjąć zagranicznych gości. Główne wydatki zostaną więc przeznaczone na pozostałe kwestie organizacyjne. Ponadto Szamko zapewnił, że część kosztów zobowiązał się pokryć Europejski Komitet Olimpijski.

Wiadomo także, że ograniczona zostanie liczba dyscyplin, rozgrywanych podczas igrzysk w 2019 roku. W Baku zmagania sportowców odbywały się w 20 dyscyplinach sportowych. W Mińsku planowane jest rozegranie zawodów w maksymalnie 12-14 dyscyplinach. Program imprezy ma zostać dostosowany do miejscowej infrastruktury tak, by nie było potrzeby budowania nowych obiektów sportowych, a koszty ewentualnych inwestycji zostaną przeznaczone na modernizację istniejących aren. Jako przykład podano rozbudowę stadionu Dynama Mińsk, która trwa od jakiegoś czasu i powinna zostać ukończona w przyszłym roku.

Aleksander Szamko dodał także, że organizatorzy dołożą wszelkich starań, by zawodnikom i kibicom z całego świata ułatwić dotarcie na imprezę. Znacznie uproszczony ma zostać system wizowy. Analogiczne zmiany zostały już wprowadzone podczas Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie w 2014 roku i wtedy ten system się sprawdził.

źródło: news21.by

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password