Igrzyskowy poradnik dla początkujących (1) – Łyżwiarstwo figurowe

Dobra muzyka, świetna zabawa, piękne kobiety i przystojni mężczyźni – nie, nie jesteśmy na wiejskiej dyskotece, a na zawodach łyżwiarstwa figurowego. Gro Polaków zna zapewne nazwiska Doroty i Mariusza Siudków czy nazwy kilku skoków łyżwiarskich, ale czy faktycznie wiecie o co w tym wszystkim chodzi? Dla wszystkich niewtajemniczonych z lekkim przymrużeniem oka tłumaczymy zasady zimowych dyscyplin olimpijskich.

Podstawy podstaw

Łyżwiarstwo figurowe to w skrócie połączenie jazdy na łyżwach z tańcem i elementami gimnastycznymi. Zmagania odbywają się w czterech konkurencjach – solistów, solistek, par sportowych i par tanecznych. Różnice między konkurencjami par są w zasadzie dwie. Niedzielny kibic szybko zauważy, że w konkurencji par tanecznych nie wykonuje się skoków. Fan łyżwiarstwa figurowego dołoży do tego jeszcze obowiązkowe twizzle, kroki taneczne i niskie podnoszenia.

Embed from Getty Images

Każda z konkurencji podzielona jest na dwa etapy – program krótki i program dowolny, które oprócz czasu trwania różnią się także ilością elementów, które należy w tym czasie upchnąć. Ilość elementów oraz ich rodzaj jest zawsze określany przed sezonem przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską i dobrze, bo z całą pewnością znalazłby się jakiś spryciarz, który przez 2 minuty i 40 sekund programu krótkiego oraz 4,5 minuty programu dowolnego (cztery dla solistek) wykonywałby same skoki.

Jeszcze większe ograniczenia obowiązują pary taneczne, które w programie krótkim muszą wykonywać jeden określony taniec. Można oczywiście wykazać się własną inwencją, dokładając dodatkowy rytm. Dla przykładu w tym sezonie obowiązkowym tańcem jest rumba, ale możemy do niej dodać klimaty samby, cha-chy, salsy i innych tańców latynoskich. W programie dowolnym obowiązuje już wolność wyboru.

Ten moment którego nikt nie rozumie…

…czyli sędziowanie. W ciągu lat było już tyle zmian w tej kwestii, że niewielu za nimi nadążyło. Nawet ostatnio musiałem odpowiadać na pytanie, czy w łyżwiarstwie figurowym obowiązuje jeszcze system szóstkowy. DB, odpowiadam – wygasł jakieś czternaście lat temu.

fot. piximus.net

Aktualnie żyjemy w erze tzw. Code od Points. Każdy element techniczny ma w nim przypisany swoją określoną wartość bazową, dzięki czemu wiemy, że np. lepiej jest wykonać dany skok, gdyż zgarniemy za niego więcej punktów niż za inny. Dla dobrych uczniów przewidziano nagrody, a dla złych kary. I właśnie dlatego do noty bazowej możemy dostać od -3 do +3 punktów według widzimisię sędziów* za jakość wykonania. Skrajne noty są odrzucane, a z pozostałych wylicza się średnią, która stanowi wskaźnik GOE, doliczany albo odejmowany następnie od wartości bazowej. Suma punktów za wszystkie elementy techniczne stanowi tzw. notę techniczną – bardzo ważną, bo właśnie na jej podstawie można uzyskać kwalifikację na MŚ czy ME.

* na ostatnich ME jedynie pary rosyjskie za dotknięcie ręką tafli przy lądowaniu otrzymywały pozytywne GOE, pozostałe pary ujemne (ups)

Proste? To jeszcze nie koniec. Druga połowa oceny to nota za komponenty. Do tego wora włożyć możemy wszystko to, czego w zasadzie nie da się obiektywnie zliczyć, zmierzyć, zważyć. Zalicza się do nich bowiem choreografię, umiejętności łyżwiarskie, połączenia elementów, wykonanie, interpretację. Każdy z sędziów za poszczególny komponent może przyznać od 0,25 do 10 pkt. Podobnie jak w przypadku noty technicznej, tutaj także skrajne oceny są odrzucane, a następnie dla każdego z komponentów wyliczana jest średnia, mnożona następnie przez specjalne współczynniki – różne w zależności od konkurencji.

Embed from Getty Images

Punkt trzeci to odjęcia i premie. „Oberwać” można za upadek, przekroczenie czasu programu, zbyt długie podnoszenie (pary taneczne), zbyt długą przerwę w programie czy niedozwolony element. Uważać trzeba też na nieodpowiednie stroje. Istnieją bowiem regulacje dotyczące przede wszystkim kobiet i odnoszące się do tego ile procent ciała powinno pozostać zakryte. Za strój, który może powodować niebezpieczeństwo kontuzji lub odsłania to i owo można dostać karę odjęcia jednego punktu. Aby nie było tak gorzko, mamy też premie. W programie dowolnym skoki wykonywane w drugiej części programu mają notę bazową zwiększoną o 10%. Zapewne dlatego też miejsce w którym zawodnicy czekają na wyniki nazywane jest kiss&cry – bo albo chcesz sędziów „kiss”, albo pójść do kąta i „cry”.

Co my tam mamy, czyli o elementach programów

Spirala śmierci – bawiliście się na geometrii cyrklem? Tak właśnie wykonuje się spiralę śmierci – partner trzyma praktycznie leżącą na tafli partnerkę, obracając się jednocześnie wokół własnej osi. Do tej pory nie odnotowano przypadków śmierci w trakcie jej wykonywania, chociaż zapewne musi być jakieś uzasadnienie tej nazwy…

Embed from Getty Images

Twizzle – element wykonywany przez pary taneczne. Synchroniczne obroty wykonywane obok siebie w przeróżnych pozach.

Podnoszenie twistowe – składa się z trzech etapów: 1. Partner wyrzuca partnerkę nad głowę. 2. Partnerka wykonuje obroty wokół własnej osi 3. Partner łapie partnerkę. UWAGA! Niektóre pary pomijają ostatni punkt.

Podnoszenia par sportowych – są podzielone na kilka grup. Grupa pierwsza to trzymanie pod pachami, druga trzymanie w pasie, trzecia to chwyt za biodro, czwarta to podnoszenia wyciskane (na dwóch rękach), a piąta lassowe, wykonywane na jednej ręce. Wiem co Wam chodzi po głowie – to na pewno pozycje łyżwiarskie :D

Piruet – czyli szybkie obroty wykonywane na jednej nodze. Tradycyjnie już im większa fantazja tym ciekawszy piruet. Dzielimy je na kilka grup – stane (wykonywane w pionie), piruety z odchyleniem tułowia (chyba nie trzeba tłumaczyć), siadane (wykonywane kucając), w pozycji wagi (kiedy wolna noga jest ułożona równolegle do lodu). Można oczywiście zmieszać wszystko razem i wtedy wychodzi nam piruet kombinowany.

Kroki – zawsze kiedy wydaje Wam się, że zawodnik nie wykonuje żadnego elementu to najprawdopodobniej prezentuje właśnie sekwencję kroków. W zależności od rysunku jaki nasze łyżwy wyrzeźbią na tafli sekwencje kroków można dzielić na kroki po kole, po prostej, po krzywej, po serpentynie itd. Pary wykonują kroki w trzymaniu, w rozdzieleniu lub w odbiciu lustrzanym

Embed from Getty Images

Skoki – to co tygryski lubią najbardziej. Przyznajcie się – kto z Was ogląda łyżwiarstwo figurowe tylko po to, żeby pooglądać upadki po skokach. Skoki dzielone są ze względu na trzy czynniki – rodzinę (kopane – odbicie się łyżwą od tafli i krawędziowe – kiedy trzeba samemu zebrać się do wyskoku), nogę z której skok jest wykonywany i krawędź łyżwy od której zaczyna się skok. I tak, lecąc od najłatwiejszego:

  • toeloop – jedziemy tyłem na prawej nodze i zewnętrznej krawędzi. Wybijamy się kopiąc w lód
  • salchow – jedziemy tyłem na lewej nodze i wewnętrznej krawędzi. Wybijamy się wymachując nogą wolną
  • rittberger, a czasami loop – prawie jak salchow, ale jedziemy na prawej nodze i zewnętrznej krawędzi
  • flip – lewa noga, wewnętrzna krawędź. Kopiemy
  • lutz – prawie jak flip, tylko zmieniamy krawędź na zewnętrzną
  • axel – najtrudniejszy ze skoków, jedyny wykonywany przodem. Skok krawędziowy wykonywany z lewej nogi i z zewnętrznej krawędzi

 

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password