Igrzyskowy poradnik dla początkujących (2) – Curling

„Gra dżentelmenów” zwana przez nich samych „szachami na lodzie”. Przez tych, co o dżentelmeństwie nigdy nie słyszeli, zwana „symulatorem sprzątaczki”. Niemniej to po prostu curling. Dla niewtajemniczonych – „te takie czajniki, co się ślizgają po lodzie”.

Skąd nazwa?

Według miejskiej legendy od tego, że kamienie (tak, te „czajniki”) poruszają się kręcąc wokół własnej osi. Najprawdopodobniej jednak chodzi o dźwięki, jaki wydają podczas sunięcia po lodzie (polecamy przejść się przy okazji na trening lub turniej, żeby usłyszeć to na żywo).

W kółko o kółkach?

No tak, bo przecież trzeba ten kręcący się w kółko kamień tak wypuścić, żeby wjechał do domu, czyli do tych kółek. I teraz niespodzianka – kolor kółek, ich rozmiar, jest tylko po to, żeby orientacyjnie określać, który kamień jest bliżej. No bo o to chodzi, żeby swój kamień, a najlepiej kamienie, a jeszcze lepiej żeby więcej niż dwa, były bliżej środka niż najbliższy kamień przeciwnika. Nieważne, ile kamieni jest w sumie w domu – w sytuacji ze zdjęcia drużyna grająca żółtymi kamieniami wygrała partię 1:0.

„Kapitanie! nie splamisz czci twojej pardonem…

…Dałeś próby, rycerzu nieszczęsny, lecz mężny,
Twojej odwagi: porzuć opór niedołężny,(…)”

Jak się okazuje nawet Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” zawarł wątek curlingowy, ukrywając go jednak pod pretekstem bitwy pomiędzy dworem Sopliców a Rosjanami (wtedy jeszcze pod własną flagą). Rzecz jasna odnosi się to do prawa poddania meczu, gdy drużyna przegrywająca uzna, że nie ma szans pokonać lepiej dysponowanych rywali, choć ma jeszcze matematyczne szanse. Ale uwaga – sześć partii rozegrać trzeba. Dla widowiska oczywiście lepiej, żeby mecz był jak najdłuższy i jak najbardziej wyrównany, ale co począć, jeśli, nie obrażając, Brytyjczycy grają z Brazylijczykami i po sześciu endach jest już 21:0*? Z drugiej strony zdarzają się mecze, w których jest 3:2 po dogrywce. Ale ponieważ mówimy o grze dżentelmenów, kibice grzecznie siedzą na trybunach i starają się nie iść w ślady Edypa, który wydłubał sobie oczy.

*Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży – Lillehammer 2016

Uwaga, ślisko!

© WCF / Céline Stucki

Lód jest śliski – wydaje się, że tym zdaniem nikt Ameryki nie odkrył. Ale jednak ten lód jest bardziej śliski, niż ten, po którym jeździmy na łyżwach. To za sprawą kropelek (peebli), którymi pokryta jest tafla. Dzięki temu kamień łatwiej sunie po lodzie. Ale zawodnicy muszą być jeszcze bardziej do przodu, dlatego ich buty mają gładkie podeszwy z tworzywa sztucznego. Co ciekawe, czasem to przeszkadza, dlatego zakładają specjalną antypoślizgową nakładkę. „Żeby życie miało smaczek, raz z poślizgiem, raz gumiaczek.”

Szczotkowanie – po co?

© WCF / Céline Stucki

Oprócz czajnikowatego kształtu kamieni to właśnie szczotkowanie budzi najwięcej dowcipów ze strony osób postronnych, które przypadkiem zobaczyły curling w programie olimpijskim. A chodzi tu o wyczyszczenie tafli (chociaż 20-kilogramowy kamień zmieniający kurs pod wpływem jednego paproszka brzmi jak sześciolatek sikający w pampersy) oraz o rozpuszczenie wspomnianych kropelek i wydłużenie tudzież wyprostowanie ścieżki kamienia. Wszystko, żeby tylko zagranie można było lepiej kontrolować. Bo, wbrew temu, co twierdziła pewna ministra, dzieląc sporty na koszyki, curling jest grą zespołową.

Wojciech Nowakowski2406 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password