Igrzyskowy poradnik dla początkujących (3) – Short track

Grupka zawodników, mających do dyspozycji jedynie siłę własnych mięśni i niewiarygodnie ostre łyżwy znajduje się na przestrzeni kilku metrów. Wygrać chcą wszyscy z nich, a na każdym kolejnym wirażu robi się coraz ciaśniej. Łyżwiarze niemal kładą się na tafli lodu, pokonując zakręty jak najciaśniej i szukając przy tym miejsca do wciśnięcia się przed rywala. Witamy w świecie short tracku.

Alternatywa dla łyżwiarstwa

Na początku było łyżwiarstwo szybkie. Dopiero stosunkowo niedawno, bo kilkadziesiąt lat temu gdzieś za oceanem ktoś wymyślił short track. Twórcom te dyscypliny bardzo musiały podobać się biegi ze startu masowego w łyżwiarstwie szybkim. W tym przypadku zupełnie odrzucona została koncepcja ścigania się jeden na jeden. Dzięki temu dyscyplina ta jest bardziej dynamiczna niż „tradycyjne” łyżwiarstwo szybkie.

Podstawy

Pomimo iż shot track i łyżwiarstwo szybkie mają wspólny mianownik, różnią się w wielu kwestiach. Łyżwiarze z długiego i krótkiego toru nie zakładają nawet takich samych łyżew. Jak sama nazwa wskazuje, obuwie zawodników startujących na krótkim torze jest… krótsze. Poza tym płozy są nieco inaczej ustawione.

Wszystko przez to, że tor, po którym poruszają się short trackowcy jest dużo krótszy, niż ten od łyżwiarstwa szybkiego. Liczy on sobie 111 metrów, a na wirażach łyżwiarze często mocno pochylają się, kładąc czasami rękę na lodzie, o czym nie pomyślałby nawet na pewno nikt trenujący łyżwiarstwo szybkie.

Startuje się na trzech dystansach indywidualnie – 500, 1000 i 1500 metrów. Do wieloboju liczy się natomiast jeszcze superfinał, w którym na 3000 metrów jedzie ośmiu łyżwiarzy, którzy zajmują czołowe pozycje po trzech dystansach. W sztafecie startuje czterech zawodników. Panowie drużynowo przemierzają 5000 metrów, zaś panie 3000 metrów.

Rozgrywane są biegi, z których określona liczba zawodników (zazwyczaj dwóch) awansuje do dalszego etapu. Oczywiście kierujemy się zasadą – kto pierwszy, ten lepszy. Nie wszystko jest jednak dozwolone. Za nagięcie przepisów, zbyt agresywną jazdę lub popychanie, sędziowie mogą ukarać dyskwalifikacją. Ta jest nieodwołalna, a drużyna nie może choćby oprotestować decyzji.

Gdzie bezpieczeństwo?

Przy prędkościach, jakie na tafli rozwijają zawodnicy, bardzo ważne staje się bezpieczeństwo. O te mają zadbać bandy wyłożone wokół toru. W większości przypadkach (tak jest też na olimpijskim torze w Korei) są to materace, mające nieco zniwelować siłę uderzenia. Jeśli chodzi o ten czynnik – cały czas powstają nowe rozwiązania, które mają poprawić jakość bezpieczeństwa. Jedną z nowinek technicznych są bandy hybrydowe. Takowe mamy także w Tomaszowie Mazowieckim. Tamtejszy tor należy zatem w tym momencie do jednego z trzech najbezpieczniejszych torów na świecie.

Pamiętajmy jednak, że bandy to nie wszystko. Łyżwy, które zawodnicy mają na sobie są ostre niczym noże. Niejednokrotnie niestety przekonaliśmy się o tym podczas zawodów. Jednaj z najpoważniejszych kontuzji podczas startu doznał JR Celski. Nagranie z tego zdarzenia krąży zapewne gdzieś po internecie. Zastrzegamy jednak, że jest ono tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Na szczęście podobnych kontuzji jest w świecie łyżwiarskim coraz mniej.

Nie tylko „jeżdżenie w kółko”

Na pierwszy rzut oka short track można opisać jako „jeżdżenie w kółko”. Dodatkowo czasem mało zrozumiałe. Szczególnie podczas sztafet, gdy na tafli znajduje się aż szesnaście łyżwiarek, z których tylko czwórka realnie się ściga, a reszta jeździ w środkowej części tafli, przez co czasami można dostać oczopląsu.

I choć główną dewizą łyżwiarzy pozostaje „Go fast, turn left”, short track to nie tylko proste „jeżdżenie w kółko”. To przede wszystkim znakomita jazda techniczna oraz taktyka, potrzebna głównie na dłuższych dystansach. Ten, kto lepiej opanuje te dwa elementy, a dodatkowo dobrze odnajdzie się pośród rywali w konkretnym starcie, ten wygra – będzie Mistrzem Olimpijskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password