Igrzyskowy poradnik dla początkujących (4) – Bobsleje

Bobsleje to mało znana i mało popularna w Polsce dyscyplina sportu. Wynika to zapewne z jej trudnej dostępności. By spróbować sił w tej dyscyplinie, trzeba nie tylko mieć mnóstwo pieniędzy na przyzwoity choćby sprzęt, ale przede wszystkim należy poszukać toru, po którym można by pojeździć. O to jest szalenie trudno, bo aren dla bobsleistów jest na świecie bardzo mało. Warto jednak choć troszkę poznać tę popularną szczególnie w Niemczech, Szwajcarii i Austrii dyscyplinę sportu.

Od pięciu do jednego i koedukacyjności.

Warto wiedzieć, że bobsleje to jedna z siedmiu dyscyplin, które rozgrywane są od pierwszych igrzysk zimowych w Chamonix (w 1924 roku nazywano je jeszcze Tygodniem Sportów Zimowych, dopiero rok później uznano je za pierwsze zimowe igrzyska).  Na pierwszych i drugich igrzyskach w St. Moritz w bobsleju mogło startować czterech lub pięciu zawodników. Dopiero w 1932 roku na igrzyskach w Lake Placid rozegrano dwie konkurencje. W bobsleju większym mogło się mieścić czterech zawodników, w mniejszym dwóch. Opcję pięciu bobsleistów w jednej maszynie wykluczono. Zasady obowiązywały te przez długie lata. Dopiero na igrzyskach w Salt Lake City do olimpijskiego programu dołączono kobiety. Do igrzysk w Soczi startowały one w dwójkach, w osobnej konkurencji. Kilka lat Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu podjęła decyzję o dopuszczeniu kobiet na równych prawach do rywalizacji w czwórkach. W ten sposób powstały czwórki mieszane. Pierwszymi, które z tego skorzystały była Amerykanka Elana Meyers oraz Kanadyjka Kailie Humphries. Obie w pojedynczych zawodach Pucharu Świata były pilotkami czteroosobowych bobów, ale w rywalizacji zajmowały na ogół odległe miejsca. Niedawno do bobslejowej rodziny dołączyły bobsleje pojedyncze, tak zwane monoboby. Przeznaczone są one dla najmłodszych adeptów tego sportu. Zawody monobobów rozgrywano w czasie Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku, będą rozgrywane także w czasie kolejnych YOG w Lillehammer. Od tego sezonu w pojedynczych bobach startują sportowcy niepełnosprawni.

Embed from Getty Images

Bobslej

Bobslej to bardzo drogie i skomplikowane urządzenie. Najważniejszym jego elementem są oczywiście dwie płozy, na których położona jest „kabina”. Płozy są dwie duże równoległe i nieruchome oraz jedna, krótsza, przymocowana do „kierownicy”, której używa pilot boba w czasie zjazdu po lodowej rynnie. Płozy zbudowane są ze stali. Skład stopu, z którego są wykonane jest ściśle określony przepisami  i jest często kontrolowany. Zdarza się, że jurorzy w razie wątpliwości próbkę materiału wysyłają do laboratorium, w którym skład stopu jest określany. Płozy muszą też mieć konkretny kształt, a dokładnie chodzi o promień krzywizny. Oczywiście ściśle określona jest temperatura, którą mają płozy. Przepisy stanowią, że w po godzinie przebywania na otwartym powietrzu, w momencie startu musi się ona mieścić miedzy 18 a 22 stopnie Celsjusza. Kabina, w której cisną się w czasie ślizgu bobsleiści ma ściśle określone wymiary. Jest ich tak dużo, ze nie starczyłoby jednego numeru Olimpijskiego Tętna, by je opisać. Dość powiedzieć, że o tym, jak ściśle one są określone przekonali się polscy bobsleiści, którzy zostali zdyskwalifikowani po swoim najlepszym w tym roku starcie (15. miejsce w dwójkach w Pucharze Świata w St. Moritz). Poszło o… 3 milimetry na jednym z wymiarów. Określona jest też waga bobsleja. Minimalną ocenia się bez załogi. Wynosi ona dla dwójki 170 kilogramów, zaś dla czwórki 210 kg. Wagę maksymalną ocenia się wraz ze wszystkimi członkami boba oraz dobytkiem, który z sobą zabierają na jego pokład. Bobslej kobiecy może ważyć maksymalnie 340 kg, męska dwójka 390 kg, a czwórka 630 kg.

Embed from Getty Images

Tory

Kiedy mamy już bobsleja trzeba mieć i tor, po którym można by się poślizgać. Do bobslei używane są dokładnie te same obiekty, na których startują saneczkarze i skeletoniści. Nie jest ich wiele, bo budowa, a przede wszystkim utrzymanie takiego toru to bardzo kosztowna sprawa. Przekonali się o tym boleśnie organizatorzy kolejnych igrzysk olimpijskich. W Squaw Valley w 1960 roku zrezygnowano jedyny raz z rozgrywania konkurencji „rynnowych” ze względu na koszty budowy toru. Wydaje się, że gdyby nie potencjalne koszty budowy toru wyniki niedawnego referendum olimpijskiego w Krakowie mogłyby być inne.  Kilka torów nie przetrwało próby czasu. Ten, na którym bobsleiści startowali w 2008 roku został już rozebrany. W Sarajewie straszą ruiny toru, na którym rozgrywano igrzyska w 1984 roku. Widać na nim ślady tragicznej historii byłej Jugosławii. Tory w Lillehammer, Sapporo, Nagano są obecnie używane bardzo rzadko. Zasadniczo obecnie zawody bobsleistów rozgrywa się regularnie w raptem w kilku miejscach. Bez wątpienia najpiękniejszy jest tor a St Moritz. To jest jedyny tor naturalnie mrożony. „Naturalnie” oznacza, że każdej jesieni wysiłkiem ludzkich rąk i budowalnych maszyn tor w Szwajcarii jest od nowa budowany. Z tysięcy ton śniegu i milionów litrów wody powstaje co roku nieco inny tor. Zawsze jest on przepięknie położony wśród lasów między dwoma alpejskimi kurortami – St. Moritz i Celeriną. Najbogatsze w bobslejowo – saneczkowe tory są Niemcy. Nic więc dziwnego, że w sportach związanych ze zjeżdżaniem w lodowej rynnie są oni potęgą. Każdego w zasadzie roku w Winterbergu, Koenigssee i Altenbergu goszczą najważniejsze imprezy bobslejowego sezonu. Na kontynencie amerykańskim także mamy trzy tory. Wszystkie gościły olimpijczyków, a potem stały się areną wielu corocznych zawodów. Mowa o Calgary, Lake Placid i Salt Lake City. Mamy jeszcze tory w austriackim Igls nieopodal Innsbrucku, francuskim La Plagne oraz ten najnowszy, wybudowany na tegoroczne igrzyska w Pjongczang. W ostatnich latach zgodnie z zaleceniami FIBT wszystkie tory nieco przebudowano tak, ażeby bobslejowe czwórki nie przekraczały prędkości 130 km/h.

Zawody

Mamy bob, mamy tor, potrenowaliśmy już na jednym z tych nielicznych torów, za co słono zapłaciliśmy (przecież te tory muszą się czegoś utrzymywać), pora spróbować sił w zawodach. A i tego nie ma zbyt wiele do wyboru. Przede wszystkim można wystartować w zawodach Pucharu Świata. Jest ich w krótkim, trwającym zazwyczaj trzy, maksymalnie cztery miesiące siedem – osiem. Na każdych odbywają się zawody dwójek męskich, kobiecych oraz czwórek (równolegle walczą o punkty skeletoniści). Na każdym pucharze odbywają się dwa ślizgi – w pierwszym zawodnicy startują w kolejności losowanej, ale zależnej od aktualnej pozycji w klasyfikacji Pucharu Świata. Do drugiego przejazdu kwalifikuje się najlepszych dwadzieścia osad, które jadą w nim w kolejności odwrotnej do miejsc zajmowanych po pierwszym. Specyficzna jest punktacja Pucharu Świata. Za wygrane zawody pilot otrzymuje 225 punktów (w czasie sezonu może zmieniać swoich załogantów – i w dwójce i w czwórce – jednak przed sezonem musi podać listę zawodników, z których będzie korzystał), za drugie 210 punktów, za trzecie 200, potem punktów ubywa po 8, od 144 po 6, od 120 po 5. W praktyce oznacza to, że pilot, który nie wystartuje choć w jednych zawodach w sezonie nie ma szans na wygraną w końcowej klasyfikacji. Odrobienie 200 punktów, gdy czołówka zazwyczaj składa się z około 10 pilotów jest nieomal nierealne. Punktacja ta promuje zawodników regularnych, niekoniecznie zajmujących pierwsze miejsca.

Nim jednak dostąpi się zaszczytu startu w najważniejszym cyklu bobslejowym, trzeba trochę postażować w zawodach niższej rangi. Ażeby móc stanąć w szranki z najlepszymi, trzeba zdobyć punkty w tych mniejszych cyklach na co najmniej trzech różnych torach.  Do tych mniej ważnych cyklów należy Puchar Europy, Puchar Ameryki Północnej i Puchar Interkontynentalny. Bardzo często na tym samym torze w jeden weekend rywalizacja idzie o punkty pucharu europejskiego, a w następny już o klasyfikację Pucharu Świata.

Corocznie (z wyjątkiem lat olimpijskich) rozgrywane są mistrzostwa świata. Na tych zawodach w każdej bobslejowej konkurencji rozgrywane są cztery ślizgi. W pierwszym kolejność startu jest losowana jest podobnie jak w Pucharze Świata. W drugim osady startują w kolejności odwrotnej do zajętych w pierwszym. W przejeździe trzecim, rozgrywanym dnia następnego start odbywa się w kolejności zajmowanych miejsc po dwóch ślizgach. Do ostatniego, finałowego kwalifikuje się dwadzieścia najlepszych osad po trzech występach. Dwudziestka startuje w kolejności odwrotnej do zajmowanych miejsc. Na igrzyskach zasady są niemal identyczne, z tą różnicą, że w ostatnim ślizgu występują wszyscy, którzy dotarli do mety trzeciego. Kwalifikacje olimpijskie przyznawane są na podstawie rankingu FIBT, sumującego punkty zdobywane w zawodach każdej rangi. W olimpijskie szranki staje zazwyczaj po 30 osad w każdej konkurencji. Warto podkreślić, że ogromna większość pilotów próbuje swoich sił i w dwójkach i w czwórkach. Takimi bobslejami kieruje się bardzo podobnie, jedynie masa i pęd są nieco inne.

Na mistrzostwach świata rozgrywane są jeszcze ciekawe zawody drużynowe. W skład każdej narodowej ekipy wchodzą dwójki męskie, kobiece, skeletonistka i skeletonista.

Bartosz Szafran4870 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password