Igrzyskowy poradnik dla początkujących (5) – Skeleton

Skeleton od niemal zawsze występuje razem z bobslejami – obie dyscypliny mają jedną federację, najistotniejsze zawody rozgrywane w tym samym czasie na tych samych torach, a jednak jeśli chodzi o sprzęt używany przez zawodników różnią się bardzo istotnie.

Skeleton to dyscyplina wbrew pozorom mająca długie olimpijskie tradycje. Na igrzyskach zadebiutowała w 1928 jako cresta. Drugi raz olimpijskie zawody w pierwowzorze skeletonu rozegrano 20 lat później, także w Sankt Moritz. Na stałe dyscyplina wpisana została do programu olimpijskiego jednak już w XXI wieku, w czasie zawodów w Salt Lake City, kilkanaście lat po tym, jak zainaugurowano skeletonowy puchar świata.

Embed from Getty Images

Jak już wspomnieliśmy skeletoniści mają z bobsleistami wspólną federację i prawie zawsze startują z nimi w tych samych miejscach, na tych samych torach. Dotyczy to pucharu świata, jak i mistrzostw świata. Zasady rozgrywania zawodów są identyczne jak w bobslejach. W cyklach pucharowych rozgrywane są po dwa ślizgi, do drugiego awansuje czołowa dwudziestka pierwszego. Na impresach mistrzowskich rozgrywane są cztery ślizgi. W pierwszym kolejność startu jest losowana jest podobnie jak w Pucharze Świata. W drugim osady startują w kolejności odwrotnej do zajętych w pierwszym. W przejeździe trzecim, rozgrywanym dnia następnego start odbywa się w kolejności zajmowanych miejsc po dwóch ślizgach. Do ostatniego, finałowego kwalifikuje się dwadzieścia najlepszych osad po trzech występach. Dwudziestka startuje w kolejności odwrotnej do zajmowanych miejsc. Na igrzyskach zasady są niemal identyczne, z tą różnicą, że w ostatnim ślizgu występują wszyscy, którzy dotarli do mety trzeciego. Kwalifikacje olimpijskie przyznawane są na podstawie rankingu FIBT, sumującego punkty zdobywane w zawodach każdej rangi. Punktacja poszczególnych zawodów jest identyczna jak w bobslejach, pisaliśmy o tym wczoraj.

Jedyną, jednak dość istotną różnicą jest sprzęt. Skeleton to jednoosobowe sanki sportowe o nisko położonym środku ciężkości. Umożliwiają osiąganie dużych prędkości podczas zjazdu po torze lodowym (do ok. 130 km/h). Maksymalna waga skeletonu męskiego to 43 kg (wraz z zawodnikiem do 115 kg), a żeńskiego – 35 kg (wraz z zawodniczką do 92 kg). W przypadku niedoboru wagi, istnieje możliwość dołożenia balastu, ale tylko do sanek, nie do zawodnika.Długość skeletonowych sanek to 80-120 cm, a wysokość 8-20 cm.

Zawodnicy na skeletonie leżą na brzuchu i zjeżdżają po torze głową do przodu – czyli zupełnie odwrotnie jak w saneczkarstwie. Jeździ się pojedynczo, dotąd nie rozgrywano zawodów dwójek, choć trzeba przyznać, że miksty mogłyby być bardzo interesujące!

Bartosz Szafran4869 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password