Igrzyskowy poradnik dla początkujących (6) – Łyżwiarstwo szybkie

Jako polscy kibice z pewnością z uwagą śledzić będziemy poczynania panczenistów. Z racji tego, że to właśnie łyżwiarze szybcy będą najliczniejszą grupą w biało-czerwonej reprezentacji, warto poznać tajniki tej dyscypliny.

PANCZENIŚCI?

Na początek ciekawostka. Określenie „panczeniści” pochodzi od nazwiska pierwszego Mistrza Świata – Rosjanina Aleksandra Panszyna. Co prawda nie pamiętają tego najstarsi norwescy górale, więc historię o nim należy traktować bardziej jako legendę, ale podobno to on właśnie znalazł na strychu stare norweskie łyżwy i udoskonalił je w taki sposób, że można było się na nich ścigać. Co ciekawe, określenie „panczeny” funkcjonuje tylko w kilku krajach. Holendrzy na takie łyżwy mówią „norweżki”.

TOR DŁUGI, CZYLI…?

Kilka dni temu przedstawialiśmy Wam short track. Pisaliśmy wówczas, że tor krótki liczy sobie 111 metrów długości. W łyżwiarstwie szybkim olimpijczycy rywalizować będą na dystansach 500, 1000, 1500, 3000, 5000 i 10000 metrów. Całkiem logiczne byłoby, aby długość toru wyniosła zatem 500 metrów.

Sport – jak często można zauważyć, nie tylko w tej dyscyplinie – ma jednak niewiele wspólnego z logiką. Tor długi ma bowiem 400 metrów długości. Najkrótszy, sprinterski dystans to zatem nieco ponad jedno okrążenie.

UWAGA, ŻEBY SIĘ NIE POMYLIĆ!

Każdy z łyżwiarzy startujących na danym dystansie jedzie tylko raz i to ten czas przejazdu właśnie jest brany pod uwagę przy ogłaszaniu wyników. Oczywiście teoretycznie najlepsi łyżwiarze jadą na samym końcu i wiedzą, w jakim czasie muszą przebyć trasę, aby liczyć na medale.

Panczeniści nie jeżdżą jednak pojedynczo. Na tor wyruszają w dwójkach. Jadąc obok siebie, łyżwiarze muszą uważać na to, aby zachować dobry tor jazdy. Jeden z zawodników rusza bowiem po zewnętrznej, a drugi po wewnętrznej stronie, a następnie zamieniają się torem jazdy na wirażu. Każda pomyłka, a zatem nie zmienienie w odpowiednim momencie toru, skutkuje dyskwalifikację. Szczególnie na dystansie 10 000 metrów zawodnicy muszą zatem zachować koncentrację i kontrolować do końca to, po której stronie jadą.

KŁOPOTLIWE 500 METRÓW

Właśnie ze względu na zmianę toru jazdy do tej pory na każdych mistrzowskich zawodach rywalizacja na 500 metrów zawierała w sobie dwa biegi – tak żeby każdy z łyżwiarzy mógł wystartować raz z jednej, raz z drugiej strony. Igrzyska w Pjongczangu będą pierwszymi, które odejdą od tej zasady. Losowanie toru może zatem okazać się kluczowe.

DRUŻYNA

Biegi drużynowe są niezwykle widowiskowe. Trzyosobowe zespoły startują po przeciwległych stronach, dokładnie w połowie prostej. O rezultacie całej drużyny decyduje czas trzeciego zawodnika. Oznacza to, że wszyscy muszą ze sobą współpracować, a na dystansie 3 200 metrów nie można nikogo zgubić.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password