Igrzyskowy poradnik dla początkujących (7) – Snowboard

Snowboard to dyscyplina, która na igrzyskach będzie gościć praktycznie od początku do końca imprezy. Duża liczba konkurencji wiąże się z dużą liczbą, a dokładnie 10 kompletami medali. Jest o co walczyć, ale jak wyglądają poszczególne konkurencje?

Slalom gigant równoległy

Nie dojść, że trzeba zmierzyć się z trudną trasą, to na dodatek trzeba pokonać przeciwnika. W decydującej fazie pucharowej zawodnicy rywalizują jeden na jednego. Wygrywa ten, kto jako pierwszy upora się z trudną, gigantową trasą, na której rozstawione są bramki. Wypadnięcie z trasy przekreśla marzenia o zwycięstwie, a przy dużej szybkości i przy wielkich emocjach nie trudno o błąd.

Snowboard cross

Kolejna zjazdowa konkurencja snowboardowa. Tutaj naraz startuje nie 2, a nawet 6 zawodników. We wcześniejszych fazach rywalizacja do dalszej części zawodów awansuje określona liczba zawodników, która najszybciej pokona najeżoną przeszkodami trasę. W finale miejsca na mecie odpowiadają końcowym wynikom. Cross to bardzo widowiskowa konkurencja podczas, której sytuacja zmienia się diametralnie.

Halfpipe

Słynna rywalizacja w rurze. W pipie zawodnicy muszą pokazać jak najbardziej efektowne triki, gdyż sędziowie oceniają przejazd za ogólne wrażenie. Snowboardziści wykonują niewiarygodne trudne ewolucje na dużej wysokości. Wszyscy po to, aby otrzymać jak najwyższą notę. Do końcowego wyniku liczy się lepszy z dwóch przejazdów.

Slopestyle

Konkurencja równie skomplikowana jak halfpipe. Zawodnicy wykonują triki na 3 sekcjach z poręczami oraz na 3 skoczniach. Co ciekawe, na trasie olimpijskiego slopestyle’u jedna ze skoczni będzie nachylona. Sędziowie oceniają ogólne wrażenie przejazdu, a liczy się każda sekcja. Do końcowego wyniku liczy się lepszy w dwóch przejazdów.

Big Air

Nowa konkurencja olimpijska, która zastąpi slalom równoległy. Zawody w big air odbędą się na skoczni narciarskiej. Zawodnik po długim najeździe wykonują efektowne triki w powietrzu, często z rotacjami ponad 1000 stopni i z obrotami przez głowę. Do końcowego wyniku liczą się 2 z 3 najlepszych not, z czego podczas liczonych prób zawodnik musi obracać się w inne strony.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password