Igrzyskowy poradnik dla początkujących (8) – Narciarstwo dowolne

W kolejnej części naszego poradnika zajmiemy się narciarstwem dowolnym. Jak wygląda rywalizacja w skicrossie, jeździe po muldach, skokach akrobatycznych, halfpipie i slopestyle’u?

Skicross

Ze względu na starty Karoliny Riemen-Żerebeckiej skicross to najbardziej znana w Polsce konkurencja narciarstwa dowolnego. Na starcie staje 4 narciarzy, którzy rywalizują między sobą ramię w ramię. Wszystko odbywa się na trudnej technicznie trasie z dużą liczbą skoków i rollerów. Do dalszej fazy kwalifikuje się 2 najlepszych zawodników, nie licząc finału, gdzie miejsca odpowiadają końcowym wynikom.

Jazda po muldach

Rywalizacja odbywa się w kilku fazach – od kwalifikacji do wielkiego finału z udziałem 6 zawodniczek lub zawodników. Narciarze jadą samotnie. Do głównego wyniku liczą się przede wszystkim technika jazdy po muldach w środkowej fazie, a także ocena 2 skoków i czas. Wygrywa zawodnik z najwyższą notą.

Skoki akrobatyczne

Zawodnicy wykonują w powietrzu najróżniejsze obroty, które oceniane są przez sędziów. Narciarz przed skokiem musi zadeklarować, jaką ewolucję wykona. W finale olimpijskim zawodnicy mogą do dyspozycji 3 skoki. Dotyczy to 4 najlepszych zawodników, którzy nie odpadną po pierwszej i drugiej rundzie finału.

Halfpipe

Odpowiednik snowboardowej rywalizacji na nartach. Zawodnicy wykonują triki w pipie i czekają na noty sędziów, którzy dają noty na ogólne wrażenie. W finale 12 zawodniczek lub zawodników wykonuje po 2 przejazdy.

Slopestyle

Podobnie jak w snowboardzie narciarze również rywalizować będą na 3 sekcjach z poręczami i na 3 skoczniach. Za każdą sekcję przyznawana jest nota, a do końcowego wyniku liczy się suma ocen wszystkich sekcji. Liczy się lepszy z 2 finałowych przejazdów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password