IO 2024: Nowoczesny raport Komisji Ewaluacyjnej opublikowany

Nowy i innowacyjny raport opowiada historię dwóch wielkich miast Olimpijskich, Los Angeles i Paryża.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski opublikował dziś raport Komisji Ewaluacyjnej dotyczący kandydatur Los Angeles i Paryża do miana gospodarza igrzysk olimpijskich w 2024 roku.

Miasta-kandydaci są pierwszymi, które otrzymają pełne korzyści ze znaczących zmian, które wynikają z Olimpijskiej Agendy 2020, strategicznego planu MKOl-u dla przyszłości Ruchu Olimpijskiego.

Członkowie Komisji Ewaluacyjnej użyli terminów „dalekowzroczny”, „innowacyjny”, „tętniący życiem” i „świetny”, aby opisać kandydaturę Los Angeles, a także „historyczny”, „kulturowy”, „ikoniczny” i „wspaniałe tło” dla kandydatury Paryża – powiedział w raporcie przewodniczący Komisji Ewaluacyjnej 2024 i członek MKOl Patrick Baumann. – Jednakże, jakikolwiek by nie był opis, to jest naprawdę historia dwóch wielkich miast olimpijskich. Te dwa projekty są różne z natury, ale każde miasto prezentuje propozycję, która jest autentyczna i odzwierciedla najlepsze, co ma do zaoferowania – dodaje.

Razem z reformami Olimpijskiej Agendy 2020 zarówno Los Angeles, jak i Paryż planują użycie rekordowej liczby istniejących oraz tymczasowych aren, jako pierwsi w olimpijskiej historii. Takie propozycje prowadzą do znaczącej redukcji kosztów organizacji igrzysk olimpijskich, co robi je bardziej zrównoważone.

Uwzględniając pełną ocenę tych dwóch projektów, raport odzwierciedla dynamizm dwóch miast klasy światowej i docenia pracę włożoną przez oba miasta, podkreślając jednocześnie ścisłą współpracę z MKOl-em podczas całego procesu ewaluacji.

Raport przybiera bardzo nowoczesny i dynamiczny format i jest zaprezentowany w trzech częściach:

  • 15-minutowy film opisuje znaczenie propozycji tych dwóch kandydatur oraz zwraca uwagę na kluczowe cechy każdej propozycji.
  • Ocena zasadniczych elemetów planowania i dostarczenia udanych igrzysk podzielona na cztery szerokie kategorie – koncepcja igrzysk, przeżycie igrzysk, zrównoważenie i spuścizna oraz dostarczenie igrzysk. Zgodnie z Olimpijską Agendą 2020, ta ocena identyfikuje okazje i wyzwania w każdym mieście.
  • Liczne dokumenty techniczne, włączając fotografie oraz kluczowe informacje dotyczące proponowanych aren zawodów oraz innych obiektów w każdym z miast-kandydatów, pokazujące głębię analizy.

Raport wieńczy pracę Komisji Ewaluacyjnej 2024, która odwiedziła miasta-kandydatów w maju, co poprzedziły wizyty robocze przeprowadzone przez ekspertów MKOl-u, które skupiały się na infrastrukturze aren, transporcie, równowadze i finansach.

To będzie kluczowy dokument referencyjny dla członków MKOl w przededniu spotkania z kandydatami 11 i 12 lipca w Lozannie oraz decydującego głosowania, które będzie miało miejsce podczas 131. Sesji MKOl 13 września w Limie.

Los Angeles jest jednym z najbardziej rozrywkowych celów podróży sportowych i wypoczynkowych na naszej planecie; Paryż ma historię, która nie ma sobie równych. Każdego dnia ludzie na całym świecie bawią się przy oferowanych przez Hollywood wspaniałych opowieściach i technologii, a w tym samym czasie marzą, aby odwiedzić Paryż, jeden z najbardziej olśniewających celów turystycznych – podsumowuje Baumann. – Przy wsparciu, entuzjazmie i pasji mieszkańców i zawodników, Los Angeles i Paryż pokazali to, co najlepsze w ich miastach. A to, co u nich jest najlepsze, jest tak dobre, jak tylko dobre może być w trakcie igrzysk olimpijskich.

Pełen raport TUTAJ.

źródło: informacja prasowa MKOl, tłum. Wojciech Nowakowski

Wojciech Nowakowski2461 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password