IO 2024: Rzym rezygnuje, Los Angeles wprost przeciwnie

igrzyska olimpijskie / kolka olimpijskie kółkaWłoski Komitet Olimpijski (CONI) wykluczył w czwartek kandydaturę Rzymu do organizacji letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Z kolei rada miasta Los Angeles zaapelowała do Amerykańskiego Komitetu (USOC) o poparcie Los Angeles jako kandydata do goszczenia IO w 2024 roku. 

Oficjalnym powodem wycofania się włoskiej stolicy z walki o igrzyska są problemy finansowe. Burmistrz miasta, Ignazio Marino poinformował, że miasto znajduje się obecnie na skraju bankructwa i złożenie kandydatury przez Rzym jest po prostu niemożliwe. W czwartek odbyło się spotkanie członków Włoskiego Komitetu Olimpijskiego, którzy debatowali nad kandydaturą „Wiecznego Miasta”, którą następnie jednogłośnie odrzucili. Jedynym możliwym kandydatem z ramienia Włoch pozostaje więc Mediolan, uznawany za najlepiej zarządzane i najlepiej prosperujące włoskie miasto.

Przypomnijmy, że Rzym także ze względów finansowych zrezygnował z walki o Igrzyska Olimpijskie 2020 roku, które jak już wiemy zorganizuje Tokio.


Tymczasem rada miasta Los Angeles przyjęła wniosek, aby zaapelować do USOC o poparcie i zgłoszenie kandydatury tego miasta do MKOl-u. Prezes rady miasta, Mark Ridley-Thomas jako główne atuty LA przedstawia wysoki poziom infrastruktury, zamiłowanie mieszkańców Los Angeles do sportu oraz doświadczenie, zdobyte przy organizacji dwóch wcześniejszych edycji największej sportowej imprezy na świecie. Los Angeles było bowiem gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich w 1932 i 1984 roku. Chęć organizacji igrzysk w 2024 roku wyraziły także inne amerykańskie miasta tj. Philadelphia, Waszyngton, Boston i San Diego.

W przypadku poparcia przez USOC kandydatury Los Angeles, zgłoszenie powinno wpłynąć do MKOl-u w 2015 roku. Wybór gospodarza letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 dokonany zostanie w 2017 roku.

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password