IO 2026: Calgary przed kluczowymi decyzjami, Sztokholm bez poparcia

We wtorek – 10 kwietnia – Rada Miasta Calgary ma zwołać kluczowe spotkanie w sprawie decyzji odnośnie organizacji referendum, na którym obywatele opowiedzą się na temat organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2026 roku. Jeśli zostanie ono zorganizowane, zostanie też podjęta decyzja, kiedy się ono odbędzie. 

Kanadyjczycy są jednym z siedmiu potencjalnych organizatorów imprezy. Inni kandydaci to Sion, Graz (po obaleniu w referendum kandydatury innego austriackiego miasta – Innsbrucka), Sapporo, Sztokholm, Erzurum oraz któreś z miast włoskich – na razie nie wiadomo, które, a jako kandydatów wymienia się Turyn, Mediolan lub Cortinę d’Ampezzo. Co już jednak tradycyjne w przypadku potencjalnych organizatorów, przed każdym z nich piętrzy się stos problemów, wśród których najważniejsze to brak poparcia obywateli lub brak poparcia i gwarancji pomocy ze strony środowisk politycznych i rządowych. W przypadku Sapporo problemem jest fakt, że ostatnio igrzyska goszczą głównie na kontynencie azjatyckim i w 2026 roku MKOl będzie chciał przenieść je na inny kontynent.

Oficjalny proces rozpocznie się dopiero w październiku, więc do tego czasu w grze zostanie pewnie tylko kilka miast. Wracając do kandydatury Calgary, rząd prowincjonalny i federalny zobowiązały się w zeszłym tygodniu do zaciągnięcia zobowiązania finansowego w wysokości 10,5 miliona dolarów kanadyjskich, co daje równowartość około 8 milionów dolarów. Jednak aby pieniądze można było wykorzystać, musi być zatwierdzone publiczne głosowanie, czyli referendum, na którym obywatele zdecydują, czy chcą sportowego święta w swoim kraju, wobec tego jego organizacja wydaje się nieunikniona.

***

Z innym problemem zmagają się w Szwecji. Tam, mimo pozytywnej retoryki ze strony decydentów sportowych, nadal nieprzyjazne głosy słychać wśród polityków lokalnych. Kandydatura nie ma też w tej chwili poparcia politycznej większości wśród najważniejszych kręgów w państwie, a wiele wskazuje na to, że sytuacja się nie zmieni. Prawicowe partie są bardzo nieprzychylnie nastawione do pomysłu i temat zostanie zapewne storpedowany przez koalicję.

Potencjalne kandydatury zostaną zatwierdzone na Sesji MKOlu, która odbędzie się w październiku w Buenos Aires.

Radosław Kępys555 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password