IO 2026: Jest odpowiedź Austrii na przegrane referendum

W październiku organizowane w Tyrolu referendum zakończyło plany władz Innsbrucka dotyczące organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Austriacy nie składają jednak broni – o igrzyska chce walczyć Graz.

Stolica Styrii miałaby być oficjalnym miastem-gospodarzem igrzysk, natomiast poszczególne konkurencje miałyby się odbyć również w Schladming, Klagenfurcie czy w bawarskim Schönau am Königsee.  Według burmistrza Schladming Jurgena Wintera referendum w tej sprawie nie ma się odbyć. To właśnie powszechne głosowanie staje się ością w gardle proolimpijskich samorządowców w Europie – pod naciskiem obywateli z ostatnich procesów aplikacyjnych wycofać musieli się Kraków, Oslo (IO 2022), Budapeszt i Hamburg (IO 2024), a także wspomniany Innsbruck (Io 2026).

Termin zgłaszania aplikacji mija 31 marca. Do tej pory jedynie szwajcarski Sion złożyło deklarację, jednak w czerwcu w kantonie Valais odbędzie się referendum w tej sprawie. O poparcie rządu zabiegają Calgary i Sztokholm, a zainteresowanie wyraziły także Sapporo oraz amerykańskie miasta Salt Lake City, Denver i Reno-Tahoe, choć USA kieruje swoje plany bardziej na igrzyska w 2030 roku. Wybór zostanie dokonany podczas Sesji MKOl w Mediolanie we wrześniu 2019 roku.

Wojciech Nowakowski2410 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password