IO 2026: Kto w walce o igrzyska?

Nieubłaganie zbliża się termin wysyłania do MKOl oficjalnych zgłoszeń do rywalizacji o prawa goszczenia zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Na chwilę obecną aplikację złożył jedynie Sion.

Szwajcarskie miasto nie jest jednak pewne tego, czy zostanie oficjalnym kandydatem. Choć termin nadsyłania zgłoszeń mija z końcem marca, dopiero w październiku rozpocznie się tzw. faza kandydatów, do której miasta spośród zgłoszonych wybierze Komitet Wykonawczy MKOl. Do tego czasu Szwajcarów czeka referendum – początkowo zaplanowane na 10 czerwca w kantonie Valais, którego stolicą jest Sion. Jednakże w ostatnim głosowaniu w Radzie Narodu (niższa izba Zgromadzenia Federalnego) stosunkiem 92-87 przy 7 głosach wstrzymujących się zadecydowano o przeprowadzeniu w tej sprawie referendum w całej Szwajcarii. Decyzja ta musi jeszcze uzyskać poparcie wyższej izby parlamentu – Rady Kantonów.

Głos ludu pozbawił już szans na organizację igrzysk Innsbruck – przeprowadzone w Tyrolu referendum zadziałało na niekorzyść dwukrotnego gospodarza tej imprezy. Austria jednak się nie poddaje i planuje włączenie do wyścigu Grazu. Tym razem jednak władze nie chcą popełnić „błędu” i nie planują poddać tej decyzji pod referendum. Rozmowy z MKOl-em prowadzą też Calgary, które w czerwcu ma otrzymać opinię rady miasta, Sztokholm, które oczekuje na gwarancje poparcia szwedzkiego rządu, oraz Sapporo, które jako trzecie z rzędu azjatyckie miasto goszczące zimowe igrzyska olimpijskie miałoby małe szanse.

Wciąż niepewny jest los Lillehammer – Norwegowie zastanawiali się już zarówno nad sprawdzoną w 1994 roku lokalizacją, jak i nad regionem Telemark, jednak oficjalne zgłoszenie do MKOl-u jeszcze nie nadeszło. Swoje zainteresowanie wyrażają też Włosi, jednak w ich przypadku na drodze stoją kwestie formalne – wyboru gospodarza igrzysk w 2026 roku dokona Sesja w Mediolanie, a to oznacza, że aby nie doszło do konfliktu interesów kandydatem nie może być włoskie miasto. W przypadku zgłoszenia się Turynu lub, co też jest brane pod uwagę, Mediolanu, Sesję musiano by przenieść.

Wojciech Nowakowski2416 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password