IO 2026: Propozycja powrotu do kolebki

Norwegia chce dołączyć do walki o goszczenie zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Rozpoczęto przygotowania do złożenia kandydatury rejonu Telemark.

To właśnie od nazwy tego okręgu pochodzi sposób lądowania wymagany w skokach narciarskich, a także nazwa nieolimpijskiej dyscypliny narciarstwa. Tam również rozpoczęto pierwszą sztafetę z ogniem olimpijskim przed igrzyskami zimowymi, które w 1952 roku odbyły się w Oslo. Plany związane z igrzyskami w 2026 roku przewidują rozegranie niektórych konkurencji w sąsiednich okręgach – Vestfold i Buskerud. Norwegia starała się o organizację igrzysk cztery lata wcześniej, jednak kandydatura Oslo została odrzucona przez obywateli w referendum.

Oficjalnie do MKOl-u nie wpłynęła jeszcze żadna kandydatura. Termin ich składania upływa 31 marca 2018 roku. Zainteresowanie uczestnictwem w tej rywalizacji wyraziły Sion, który czeka na gwarancje finansowe od rządu federalnego Szwajcarii, a 10 czerwca 2018 roku ma zorganizować referendum w kantonie Valais, Calgary, którego rada miasta debatuje nad ostateczną decyzją, Sapporo, Erzurum, Sztokholm, Ałmaty, a także niewybrane jeszcze miasto Stanów Zjednoczonych (w grze są m.in. Salt Lake City, Denver czy Reno). W związku z porażką w referendum z marzeniami o igrzyskach pożegnały się władze Innsbrucka.

Wojciech Nowakowski2408 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password