IO 2026: Tyrolczycy na „NIE”

Innsbruck nie zgłosi swojej kandydatury do walki o goszczenie zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Obywatele kraju związkowego Tyrol opowiedzieli się przeciwko tej idei w referendum.

Referendum zorganizowano w dniu krajowych wyborów parlamentarnych, ale jedynie w Tyrolu, którego Innsbruck jest stolicą, a którego inne miasta miałyby również gościć najlepszych sportowców świata. Wynik w całym landzie okazał się niekorzystny – 53,35% Tyrolczyków opowiedziało się na „NIE”, a jedynie 46,65% na „TAK”. W samym Innsbrucku przewaga oponentów igrzysk była wręcz miażdżąca – 67,41% do 32,95%.

Z walki o igrzyska odpadł zatem poważny kandydat. Do tej pory zainteresowanie organizacją igrzysk wyraziły Sion, Sztokholm, Ałmaty, Sapporo, Erzurum, Calgary. Nad udziałem w procesie aplikacyjnym zastanawia się też Komitet Olimpijski Stanów Zjenoczonych. Termin zgłaszania aplikacji upływa 31 marca. Wybór gospodarza XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich zostanie dokonany w Mediolanie w lipcu 2019 roku.

Referendum w Tyrolu jest kolejnym, w którym to obywatele opowiadają się przeciw organizacji igrzysk. Podobnie było w przypadku poprzedniego wyścigu o igrzyska zimowe, kiedy to z powodu braku poparcia społecznego wycofał się m.in. Kraków. Również w walce o letnie igrzyska olimpijskie Rzym i Hamburg wycofały swoje aplikacje na skutek przegranego referendum, a Budapeszt zrezygnował z walki tuż po ogłoszeniu informacji, że zebrano wystarczającą ilość podpisów pod petycją o referendum na Węgrzech.

 

Wojciech Nowakowski2372 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password