IO 2030: Salt Lake City chętne do organizacji

Salt Lake City chciałoby zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie w 2030 roku. Koszt igrzysk wyniósłby ok. 1,5 miliarda dolarów.

Stolica stanu Utah do organizacji igrzysk w 2030 roku wykorzystałaby przede wszystkim areny, które powstały na potrzeby igrzysk w 2002 roku. Część z nich musiałaby ulec jednak renowacji i ulepszeniu. Według badań opinii publicznej aż 89% mieszkańców stanu Utah chciałaby powrotu igrzysk do Salt Lake City.

Amerykański Komitet Olimpijski wyraził zainteresowanie organizacją igrzysk zimowych niedługo po przyznaniu Los Angeles praw do goszczenia najlepszych sportowców latem 2028 roku. Amerykanie celują głównie w igrzyska w 2030 roku, jednak nie wykluczają zgłoszenia się też do wyścigu o igrzyska w 2026 roku, w nadziei, że ponownie MKOl przyzna igrzyska na dwie olimpiady równocześnie, tak jak to miało miejsce w przypadku Paryża i Los Angeles (2024 i 2028). Oprócz Salt Lake City w grę wchodzą też Denver oraz Reno.

Obecnie trwa proces zgłaszania aplikacji na igrzyska w 2026 roku. Oficjalnie zainteresowanie wyraził Sion – w czerwcu w kantonie Valais odbędzie się referendum w tej sprawie. Na zaawansowanym poziomie są też rozmowy pomiędzy działaczami a radą miasta Calgary. Wstępnie zainteresowanymi miastami są też Sztokholm, Sapporo, Erzurum oraz norweski okręg Telemark. W wyniku referendum upadła idea powrotu igrzysk do Innsbrucka.

Wojciech Nowakowski2464 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password