Janusz Rokicki wicemistrzem Igrzysk Paraolimpijskich!

Janusz Rokicki wywalczył srebrny medal w zawodach pchnięcia kulą w kategorii F57/58, rozgrywanych na stadionie olimpijskim w Londynie! Reprezentant Polski przegrał tylko z Rosjaninem Aleksiejem Aszapatowem. To trzynasty medal wywalczony przez naszych sportowców na Paraolimpiadzie.

Rokicki rozpoczął zawody od pchnięcia kulą na odległość 15.19 m. Ten wynik nie dawał mu szans na olimpijski krążek. W drugiej próbie poprawił się na 15.53 m, a w trzeciej na 15.68 m, co plasowało go na drugiej lokacie. 15.68 m to najlepszy wynik Polaka w tym roku. Do ścisłego finału z pierwszego miejsca awansował Rosjanin Aleksiej Aszapatow. Pchnął on kulę o dwadzieścia siedem centymetrów dalej od naszego reprezentanta. Trzeci w szerokim finale był Michael Louwrens z RPA. Jego najlepszy wynik 13.64 m był co prawda gorszy od rezultatu Rokickiego o ponad dwa metry, ale przegrywał z nim zaledwie o dwa punkty. Polak startował w kategorii F58, zaś Louwrens w F57, gdzie stosuje się inne przeliczniki odległości.

W wąskim finale Janusz Rokicki nie zdołał poprawić wyniku i minąć, posiadającego w swoim dorobku rekord świata, rosyjskiego rywala, . Polak pchał kule na odległości 14.10, 14.96 i 15.06 m. Aszapatow zaś, poprawiał się jeszcze dwukrotnie. Najpierw posłał przyrząd na 16.17 m, a w ostatniej próbie poprawił się jeszcze o trzy centymetry ustanawiając nowy rekord paraolimpijski. Będący tuż za Rokickim, Louwrens również się nie polepszył, co oznaczało srebrny medal dla Polski.

Wicemistrzostwo na Igrzyskach Paraolimpijskich jest dla 38-letniego Janusza Rokickiego wyrównaniem wyniku z Aten, gdzie również zajął drugie miejsce. Przed czterema laty, w Pekinie, Polak był czwarty.

Klasyfikacja końcowa:

1. Alieksiej Aszapatow (Rosja) – 16.20 (989 pkt)

2. Janusz Rokicki (Polska) – 15.68 (960 pkt)

3. Michael Louwrens (RPA) – 13.64 (958 pkt)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password