Jeździectwo: Zmiany w zasadach konkursów olimpijskich

Obradujące w Tokio Walne Zgromadzenie Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej przegłosowało zmiany w zasadach dotyczących igrzysk olimpijskich. Nowe reguły muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez MKOl.

Najważniejszą zmianą jest zmniejszenie ilości członków drużyn z czterech do trzech, a w związku z tym także rezygnacja z usuwania z wyniku zespołu najsłabszego występu. Jednocześnie w trosce o dobro koni utrzymano możliwość nominowania pary rezerwowej. Powyższa zmiana ma doprowadzić do zwiększenia liczby reprezentowanych na igrzyskach państw.

W skokach przez przeszkody wystąpi 20 ekip oraz 15 zawodników z państw, które nie zakwalifikują drużyny. Zmagania indywidualne mają odbyć się przed drużynowymi. Kara, którą otrzyma zawodnik za nieukończenie przejazdu zostanie ustalona później w regulaminie konkursów olimpijskich.

W ujeżdżeniu kraje, które nie uzyskają drużynowej kwalifikacji, będą mogły wywalczyć tylko jedną przepustkę olimpijską. Spore zmiany obejmują też sam format rozgrywania zawodów. W Grand Prix Special będzie można wykorzystać muzykę (do tej pory dozwolone to było jedynie podczas Grand Prix Freestyle). Do tego konkursu zakwalifikuje się osiem najlepszych drużyn konkursu Grand Prix i przystąpią do niego z czystym kontem – wynik Grand Prix nie będzie liczył się w walce o medale. Z kolei w zmaganiach indywidualnych do Grand Prix Freestyle awansuje 18 zawodników – w konkursie Grand Prix zostaną podzieleni na sześć grup, z których awans uzyskają po dwie najlepsze oraz sześciu „lucky looserów”, mających najlepszy wynik niezależnie od przydziału do grupy.

We wszechstronnym konkursie konia wierzchowego na nowo zdefiniowano techniczne wymagania poszczególnych konkurencji – ujeżdżenie (skrócone do jednego dnia) i skoki przez przeszkody będą konkursami o poziomie 4*, a cross 3* przy limicie czasu 10 minut i 45 przeszkodach. Dopuszczono też możliwość wprowadzenia rezerwowej pary do zmagań drużynowych, jednak będzie się to wiązało z karą punktową dla danej ekipy (zostanie ona ustalona później). Punkty będą też dodawane za nieukończenie konkurencji – 100 za ujeżdżenie i skoki, 150 za cross. Po dopuszczeniu przez weterynarza para będzie mogła jednak kontynuować rywalizację. Kraje nie mające kwalifikacji drużynowej będą mogły wystawić maksymalnie dwoje zawodników.

Zmiany nastąpiły też w rywalizacji paraolimpijskiej, Każdy kraj z kwalifikacją drużynową będzie mógł wystawić czworo zawodników, jednak troje zostanie nominowanych do klasyfikacji zespołowej, a jeden wystąpi tylko indywidualnie, natomiast kraje, które nie zakwalifikują drużyny, będą mogły wystawić maksymalnie dwoje zawodników. Walka o medale w konkurencji drużynowej rozstrzygnie się w teście drużynowym (bez łączenia z wynikami indywidualnymi), natomiast z każdej kategorii do konkursu Grand Prix Freestyle, w którym zastosowana ma zostać muzyka, awansuje najlepsza ósemka z próby indywidualnej.

W lutym przyszłego roku powyższe zmiany zostaną przedłożone Komitetowi Wykonawczemu MKOl. W maju Komisja Programowa przekaże swoje uwagi, a w lipcu Komitet Wykonawczy zatwierdzi nowe przepisy. System kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio zostanie ogłoszony w listopadzie 2017 roku.

Wojciech Nowakowski2403 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password