Józef Grudzień nie żyje

W Charkowie trwają właśnie mistrzostwa Europy w boksie, gdzie mamy okazję oglądać młodych polskich bokserów. Być może dla wielu z nich idolem był Józef Grudzień. Był, bo dziś ten jeden z najwybitniejszych polskich bokserów zmarł w wieku 78 lat.

Grudzień urodził się 1 kwietnia 1939 roku, boksował w wadze lekkiej. Jego największym sukcesem było olimpijskie złoto wywalczone na igrzyskach olimpijskich w Toki, w 1964 roku. W finale pokonał wtedy Wiliktona Barannikowa, reprezentującego ZSRR. Cztery lata później był bliski obrony tytułu mistrza olimpijskiego, ale finałową walkę przegrał z Amerykaninem Ronald Harrisi do polski wrócił „tylko” ze srebrem.

Na konice ma też dwa medale mistrzostw Europy – srebro z 1965 roku (wtedy zrewanżował mu się Barannikow) oraz złoto z 1967 roku (wtedy nie rozgrywano jeszcze mistrzostw świata). Jego ringowy bilans do 216 walk wygranych, 10 zremisowanych i 27 przegranych. Grudzień związany był blisko z Gwardią Warszawa i nieistniejącym już Pafawagiem Wrocław.

Cześć Jego pamięci!

Bartosz Szafran4913 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password