Judo – Grand Prix: Dominacja Azjatów w Qingdao

Reprezentanci krajów azjatyckich zdominowali rywalizację w słabo obsadzonych zawodach rangi Grand Prix, które zostały przeprowadzone w ten weekend w Qingdao. Polacy nie pokusili się o wyjazd do Państwa Środka.

Do Chin nie wybrała się również światowa czołówka judoków i judoczek. Jedynie w kilku kategoriach mogliśmy ujrzeć zawodników znajdujących się w pierwszej ,,15″ rankingu, głównie z Azji.

W piątek rywalizacja toczyła się w pięciu kategoriach: -48 kg, -52 kg, -57 kg u kobiet oraz -60 kg i -66 kg u mężczyzn. Pierwszego dnia gospodynie turnieju nie były zbyt ,,gościnne”, a zmagania finałowe toczyły się pod znakiem pojedynków chińsko – rosyjskich. W najlżejszej kategorii najlepsza okazała się Yanan Li, która w walce o 1. miejsce pokonała Mariie Persidskaie przez kary shido. W wadze do 52 kg triumfowała także reprezentantka gospodarzy Chen Chen, która okazała się lepsza od Rosjanki Galiyi Sagitowej. W trzeciej kobiecej kategorii rozegranej tego dnia zwyciężyła Rosjanka Anastasiia Konkina. W walce finałowej uporała się z Yuanyuan Lin, rzucając przeciwniczkę na ippon U mężczyzn rywalizacja była bardziej różnorodna. W kategorii -60 kg najlepszy okazał się Mongoł Amartuvshin Dashdavaa, który w finale pokonał Rosjanina Islama Yashueva przez ippon. W wadze do 66 kg triumfował reprezentant kraju rządzonego przez Putina Abdula Abdulzhalilov, zwyciężając przed czasem  swojego pobratymca Anzaura Ardanova.

Sobota stała pod znakiem rywalizacji w kategoriach: -63 kg, -70 kg u kobiet oraz -73 kg i -81 kg u mężczyzn. Wśród kobiet dwa zwycięstwa odniosły reprezentantki Japonii: Nami Nakebura (-63 kg), a także Erina Ike (-70 kg). W zmaganiach mężczyzn najlepsi okazali się Rosjanin Uali Kurzhev (-73 kg) oraz  Jaehyung Lee z Korei Południowej (-81 kg).

Ostatniego dnia zawodów zawodnicy walczyli w najcięższych kategoriach wagowych. Zwycięstwa odnieśli: Brytyjczyk Max Stewart (-90 kg), Rosjanin Kirił Denisow (-100 kg) oraz Japończyk Yusei Ogawa (+100 kg) w rywalizacji mężczyzn, a także rodaczka Ogawy, Rika Takayama (-78 kg) i reprezentantka gospodarzy Song Yu (+78 kg) wśród kobiet.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Rosjanie (4-5-5) przed Japonią (4-0-3) i Chinami (3-4-8).

Pełne wyniki zawodów tutaj.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password