Judo: Jedna niespodzianka podczas drugiego dnia mistrzostw Polski

Podczas drugiego dnia rywalizacji najlepszych polskich judoków panie walczyły w kategoriach 48, 52 i 57 kg a panowie w 60, 66, 73 i 81 kg. Jedyną niespodzianką dnia dzisiejszego było niezdobycie złotego medalu w kategorii do 66 kg przez Pawła Zagrodnika.

4pzjudo pzj polski związek judo8 kg kobiet

W najlżejszej kategorii wagowej pań rywalizowało 10 zawodniczek. Próżno było jednak szukać wśród nich olimpijki, w związku z czym zawody nie miały jasno określonego faworyta. Do finału awansowały: Kinga Kubicka z WKS „Flota” Gdynia i Ewa Konieczny z GKS Czarni Bytom. Dzięki jednej karze shido wygrała ta pierwsza i zapewniła sobie swój drugi tytuł mistrzowski (pierwszy zdobyła w 2007 roku). Brąz przypadł Joannie Stankiewicz z AZS AWF Warszawa oraz Mai Rasińskiej Gwardia Bielsko-Biała.

52 kg kobiet

Kolejna rozegrana dziś kategoria wagowa to 52 kg kobiet. Wśród zawodniczek walczących o najwyższe trofeum zdecydowaną faworytką była Zuzanna Pawlikowska z AZS AWFiS Gdańsk. Olimpijka z Londynu wszystkie cztery rywalki, z którymi walczyła rzuciła na ippon. W finale zawodniczka pokonała Martynę Martynowicz z TS Gwardia Opole. Brąz zawisł na szyi Karoliny Pieńkowskiej oraz Doroty Smorzewskiej.

57 kg kobiet

Najcięższa rozgrywana dziś kategoria u pań mogła podobać się wszystkim kibicom judo. Jak burza do finału szły Dominika Błach i Arleta Podolak. Wszystkie przeciwniczki, które stanęły im na drodze pokonywały przed czasem. W finale jednak lepsza dzięki waza-ari okazała się Podolak i to ona cieszyć się mogła z tytułu mistrzyni Polski. Dla zawodniczki GKS Czarni Bytom jest to pierwszy w karierze tytuł mistrzowski. Brąz powędrował do Magdaleny Miller i Moniki Chrościelewskiej.

60 kg mężczyzn

Kolejnym faworytem, który nie zawiódł podczas drugiego dnia Mistrzostw Polski był Łukasz Kiełbasiński. Zswodnik Ryś Warszawa, który miesiąc temu dotarł do 1/8 finału Mistrzostw Świata w półfinale pokonał przez ippon Macieja Wydrzyńskiego a w finale dzięki jednemu yuko okazał się lepszy od Grzegorza Wieczorka z GKS Czarni Bytom. Brązowy medal zdobył Patryk Wawrzyczek oraz Bartłomiej Garbacik.

66 kg mężczyzn

W kategorii do 66 kg mężczyzn doszło do pierwszej na tych mistrzostwach niespodzianki. Piąty zawodnik igrzysk w Londynie – Paweł Zagrodnik zdobył „tylko” brązowy medal. Zagrodnik już w 1/8 finału uległ Markowi Kręcielewskiemu i jedyne co mu pozostało to walczyć w repasażach o brąz. Plan minimum wykonał jednak bezbłędnie. Trzy walki wygrał przez ippon a w decydującym o brązowym medalu pojedynku rywal poddał walkę. Poza Zagrodnikiem brązowy medal zdobył także Grzegorz Lewiński. Zwyciężył znakomicie dysponowany tego dnia Michał Bartysik z UKJ Millenium Rzeszów, który w finale pokonał na kary zawodnika WKS Gwardia Warszawa, pogromcę Zagrodnika, Marka Kręcielewskiego.

73 kg mężczyzn

Kolejną kategorią nie obsadzoną w naszym kraju zawodnikami ze światowej czołówki była kategoria 73 kg mężczyzn. Tytuł mistrza Polski zdobył Damian Stępień z UMKS Żak Kielce. W finale pokonał on Piotra Płońskiego. Medale brązowe trafiły do Katowic, a konkretnie do Jacka i Adama Brysz.

81 kg mężczyzn

Niespodzianki nie było za to w kategorii do 81 kilogramów mężczyzn. Wygrał syn Prezesa Polskiego Związku Judo, Wiesława Błacha – Łukasz Błach. Dla reprezentanta WKS Śląska Wrocław to już szósty w karierze tytuł mistrza kraju a piąty z rzędu. Błach, wszystkie pięć walk wygrał przed czasem. W finale pokonał Jakuba Kubieńca z AZS AWF Katowice. Na trzecim miejsc uplasowali się: Paweł Urban i Błażej Mielcarek.