Judo – Mistrzostwa Europy: Warszawa stolicą europejskiego judo

Od czwartku do niedzieli najlepsi europejscy judocy będą rywalizować o krążki Mistrzostw Europy, które po raz trzeci w historii zagoszczą w naszym kraju. Na starcie nie zabraknie medalistów ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz, co oczywiste, naszych reprezentantów. Mistrzostwa Europy w Warszawie będą też pożegnalnym turniejem dla najbardziej utytułowanej polskiej judoczki, Katarzyny Kłys.

Garść historii

Europejski czempionat w Warszawie jest 66. w historii. Impreza rozgrywana jest rokrocznie. Wyjątkiem był rok 1956, w którym nie rozegrano mistrzostw. Pierwsze ME odbyły się w Paryżu w 1951 r.  Do tej pory nasi reprezentanci zdobyli łącznie 127 medali, w tym 20 z najcenniejszego kruszcu. Z ubiegłorocznego czempionatu w Kazaniu biało – czerwoni przywieźli trzy krążki – złoty zdobyty przez reprezentację kobiet w rywalizacji drużynowej oraz dwa brązowe wywalczone przez reprezentację mężczyzn oraz indywidualnie przez Piotra Kuczerę w kategorii do 90 kg. Warszawa jest trzecim polskim miastem – gospodarzem ME. W 1994 roku był nim Gdańsk, a sześć lat później został nim Wrocław.

Gwiazdy mistrzostw

Najbardziej odczuwalny będzie brak gwiazdora nad gwiazdorami tej dyscypliny, czyli Francuza Teddy’ego Rinera, który rywalizuje w kategorii + 100 kg. Reprezentant Trójkolorowych zrezygnował ze startu w Warszawie. Nie zabraknie za to innych sław europejskiego judo m.in złotych medalistów Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro: reprezentantki Kosowa Majlindy Kelmendi (-52 kg), Słowenki Tiny Trstenjak (-63 kg), czy Francuzki Emilie Andreoli (-78 kg). Łącznie w stolicy Polski ma wystartować ośmioro finalistów ostatnich igrzysk. Do rywalizacji w ME zostało zgłoszonych ponad 380 zawodników i zawodniczek z 42 krajów.

Szanse medalowe

Największe szanse medalowe trzeba tradycyjnie upatrywać w rywalizacjach drużynowych zarówno kobiet jak i mężczyzn. Polki będą bronić tytułu wywalczonego przed rokiem w Kazaniu, natomiast panowie spróbują powtórzyć sukces, jakim był niewątpliwie brązowy medal.  Szczególnie zmobilizowana powinna być kończąca karierę sportową Katarzyna Kłys (-70 kg), która chciałaby zapewne pożegnać się z polską publicznością zdobytym medalem dużej, mistrzowskiej imprezy. Swoich szans możemy upatrywać także w występach Macieja Sarnackiego (+100 kg) i Piotra Kuczery (-90 kg). Sarnackiemu ubył główny faworyt do złota – dominator tej kategorii wagowej Teddy Riner. Kuczera robi regularne postępy, czego dowodem były zwycięstwa w PŚ w Katowicach (podobnie jak Sarnacki)  oraz w Rzymie, a także trzecie miejsce w Casablance. Nie wolno skreślać pozostałych naszych reprezentantów, bowiem ich też stać na sprawienie niespodzianek. Przykład? Anna Borowska i Julia Kowalczyk startujące w kategorii do 57 kg. Pod nieobecność kontuzjowanej Arlety Podolak obie Polki odniosły znaczące sukcesy. Borowska zwyciężyła w PŚ w Casablance oraz w Pradze, Kowalczyk stanęła natomiast na najniższym stopniu podium w turnieju rangi Grand Slam w Baku.

Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Warszawie

Program mistrzostw:

środa, 19 kwietnia
godz. 16 – losowanie

czwartek, 20 kwietnia
kobiety: 48 kg, 52 kg, 57 kg
mężczyźni: 60 kg, 66 kg

godz. 11 – eliminacje
godz. 16 – walki o medale

piątek, 21 kwietnia
kobiety: 63 kg, 70 kg
mężczyźni: 73 kg, 81 kg

godz. 11 – eliminacje
godz. 15 – ceremonia otwarcia
godz. 16 – walki o medale

sobota, 22 kwietnia
kobiety: 78 kg, +78 kg
mężczyźni: 90 kg, 100 kg, +100 kg

godz. 11 – eliminacje
godz. 15.15 – losowanie turnieju drużynowego
godz. 16 – walki o medale

niedziela, 23 kwietnia
godz. 11 – eliminacje turnieju drużynowego kobiet i mężczyzn
godz. 16 – walki o medale

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password