Judo – Mistrzostwa Świata: Bez medalu w zmaganiach drużynowych

Polska drużyna mieszana dotarła do II rundy Mistrzostw Świata w Budapeszcie, ale na tym etapie zakończyła swój występ. Nasi reprezentanci ulegli 1:5. Był to ostatni akcent biało – czerwonych w tym czempionacie. Był to jednocześnie debiut nowego formatu zmagań drużynowych.

Do tej pory rywalizacja zespołów była przeprowadzana z podziałem na turnieje drużynowe kobiet i mężczyzn. Jednak w związku z pojawieniem się turnieju łączonego obu płci w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio, wprowadzono ten format rywalizacji również na MŚ. Zmagania będą przeprowadzane są w kategoriach -57 kg, – 70 kg, + 70 kg u kobiet oraz -73 kg, -90 kg i + 90 kg u mężczyzn.

W pierwszym meczu dzisiejszego turnieju Polacy pokonali Chiny. W II rundzie przyszło im się zmierzyć z Brazylią i to zawodnicy z Ameryki Południowej byli faworytami tego starcia. Przewidywania przed tą rywalizacją się sprawdziły i to reprezentanci Canarinhos zwyciężyli 1:5. Wynik nie odzwierciedla jednak przebiegu walk.

Jedyny punkt dla naszej kadry zdobył Maciej Sarnacki (+90), który pokonał przez ippon srebrnego medalistę kategorii powyżej 100 kg Davida Mourę. Bardzo wyrównane pojedynki stoczyli też: Anna Borowska (przegrała przez waza-ari z Rafaelą Silvą, jednak była bardzo aktywna i rywalka miała na swoim koncie dwie kary shido), Wiktor Mrówczyński ( przegrał przez ippon w dogrywce z Marcelo Continim, wcześniej obaj judocy mieli po 2 kary shido) oraz Piotr Kuczera ( przegrał przez waza-ari z Eduardo Bettonim). Nieco mniej do powiedzenia w swoich walkach miały Karolina Tałach (przegrała przez ippon z 7. zawodniczką kategorii poniżej 70 kg Marią Portelą) i Anna Załęczna (przegrała przez ippon z Marią Altheman).

To był ostatni akcent biało – czerwonych na tych mistrzostwach. Dorobek reprezentacji Polski to jeden brązowy medal Agaty Ozdoby w kategorii do 63 kg.

Wyniki ostatniego dnia MŚ w Budapeszcie:

Turniej drużynowy
1. Japonia
2. Brazylia
3.Francja
3. Korea Południowa
5.Rosja
5. Kanada
7. Niemcy
7. Gruzja