Judo: podsumowanie weekendu w wykonaniu seniorów

W mijający weekend oprócz juniorów, w europejskim czempionacie, także inni judocy wychodzili na tatami. W Taszkiencie odbył się Puchar Świata, a w Tampere – Puchar Europy. W zawodach na Starym Kontynencie mogliśmy emocjonować się startami Polaków, którzy kilkukrotnie zajmowali miejsca na podium.

Międzynarodowa Federacja JudoPuchar Europy w Tampere

Piętnastu polskich zawodników wzięło udział w fińskich zawodach, które były kiepsko obsadzone. Najlepszych judoków trudno szukać w czołówkach rankingów światowych. Dlatego też osiągnięcia naszych zawodników nie są czymś nadzwyczajnym. Najlepsze wyniki osiągnęli Grzegorz Lewiński w kategorii do 66 kg i Piotr Kurkiewicz w kategorii do 73 kg. Obaj panowie stanęli na najwyższym stopniu podium. Z niezłej strony zaprezentował się dwukrotny brązowy medalista juniorskich Mistrzostw Europy – Jakub Zarzeczny. W kategorii wagowej do 90 kg zajął drugie miejsce. Na podium stanęły jeszcze dwie Polki. Trzecie miejsca zajęły: Joanna Witkowska w najlżejszej wadze (-48 kg) oraz Joanna Jaworska w najcięższej (+78 kg).

Puchar Świata w Taszkiencie

Zawody te również nie cieszyły się popularnością najlepszych judoków. Do stolicy Uzbekistanu przyjechało najwięcej zawodników z Rosji i Kazachstanu. Aczkolwiek to reprezentanci Japonii okazali się najlepszymi judokami w zawodach. Pięciu z siedmiu, których wystartowało, zajęło pierwsze miejsca w swoich kategoriach.