Judo – Puchar Europy: 2 medale na 16 szans

W miniony weekend w niemieckim Saarbrucken odbyły się zawody Pucharu Europy w judo. Na tatami pojawiło się szesnaścioro biało-czerwonych, ale tylko dwójka z nich stanęła na podium… i to na najniższym jego stopniu.

Wydawać by się mogło, że szósta najliczniejsza reprezentacja na turnieju będzie miała sporo okazji, by stanąć do walki o medale. Nic bardziej mylnego – z całej ekipy jedynie ubiegłoroczny medalista mistrzostw Europy Piotr Kuczera (-90 kg) i Kamil Grabowski (+100 kg) stanęli na podium. Obaj wywalczyli brązowe medale.

Kuczera w drodze do podium stoczył sześć walk, z czego zaledwie jedna zakończyła się porażką – ta ćwierćfinałowa. Pozostałe nasz zawodnik wygrał. W pojedynku o brąz odprawił nawet wicemistrza świata z 2014 roku, Węgra Krisztiana Totha.

Kamil Grabowski z kolei miał nieco krótszą drogę do krążka – w Niemczech stoczył pięć walk, jedną przegrał, a w decydującej pokonał… Macieja Sarnackiego, czyli teoretycznie lepszego judokę. Rankingi, doświadczenie czy sukcesy okazały się w tym przypadku nie mieć żadnego znaczenia. Sarnacki musiał zadowolić się piątym miejscem.

Na siódmych pozycjach zawody skończyli Damian Stępień (-81 kg), Paula Kułaga (-78 kg) i Anna Załęczna (+78 kg). Dziewiąty był natomiast Karol Kurzej (-81 kg). Pozostali biało-czerwoni odpadli w eliminacjach.

Warto zaznaczyć, że poza kilkoma wyjątkami kadra Polaków na turniej w Saarbrucken była mocno rezerwowa. To samo jednak można powiedzieć o kadrach pozostałych ekip, dlatego dorobek polskiej reprezentacji jest mizerny. W tabeli medalowej Polska zajęła 15. miejsce. Najlepiej spisali się Holendrzy (4-0-1), Niemcy (3-3-2), Rosjanie (2-4-7), Brytyjczycy (1-1-3) i Francuzi (1-1-2).