Judo – Tokyo Grand Slam: Japoński majstersztyk w Tokio

Ubiegły weekend na tatami upłynął pod znakiem japońskiej dominacji Azjaci perfekcyjnie rozegrali zawody rangi Grand Slam, które odbyły się na ich terenie. Nie dali szans nikomu – także jedynemu Polakowi, startującemu w Tokio.

Kadra Polski na Tokyo Grand Slam nie była zbyt spora. Do Japonii poleciał tylko Patryk Wawrzyczek, rywalizujący w kategorii wagowej do 66 kilogramów. W pierwszej rundzie nasz rodak otrzymał wolny los i do rywalizacji przystąpił dopiero od drugiej rundy.

Rywalem Polaka na tym etapie okazał się dość egzotyczny judoka – reprezentujący Kirgistan Almaz Uulu. Już w pierwszych sekundach Wawrzyczek zdołał zaznaczyć swoją przewagę, wykonując akcję na waza-ari. Po nim nasz rodak spokojnie kontrolował walkę. Waza-ari zdobył jeszcze dwukrotnie, a do tego dołożył jeszcze shido, dzięki czemu pewnie wygrał ten pojedynek.

Tak dobrze nie było już w drugiej walce, w której to nasz rodak zmierzył się z Mongołem Tumurkhulegiem Davaadorjem. Pojedynek ten zakończył się niestety już po dwóch minutach, gdy po dwóch waza-ari, Azjata zdołał wykonać akcję na ippon, wyeliminowując w ten sposób Wawrzyczka z rywalizacji.

Ostatecznie rywalizację w kategorii wagowej -66kg wygrał Japończyk Hifumi Abe, który w finale pokonał swojego rodaka Joshiro Maruyamę. Nie była to jedyna kategoria wagowa, którą zdominowali reprezentanci gospodarzy. U mężczyzn Japończycy triumfowali jeszcze w kategoriach -60kg (Naohisa Takato), -73kg (Arata Tatsukawa), -90kg (Kenta Nagasawa) oraz +100kg (Yusei Ogawa), a jedynie w kategorii -81kg zwyciężył Mongoł Uuganbaatar Otgonbaatar, a w kategorii -100kg Koreańczyk Guham Cho.

Jeszcze większa dominacja „Kraju Kwitnącej Wiśni” dała o sobie znać w rywalizacji kobiet. Tu w każdej kategorii wagowej triumfowała Japonka, a w jedynie dwóch reprezentantki innych krajów dochodziły do wielkiego finału. Srebrne medale Grand Slam w Tokyo wywalczyły sobie Urantsetseg Munkhbat z Mongolii oraz Guusje Steenhuis z Holandii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password