Kajakarstwo górskie – ME: Dwa medale polskich drużyn

Dwa medale w drużynie zdobyli polscy kajakarze górscy, startujący w Mistrzostwach Europy, odbywających się w słoweńskim Tacenie. Srebro w udziale przypadło mężczyznom – w drużynowych rywalizacjach w C2 i K1.

Pierwszy medal tych mistrzostw dla Polski udało się wywalczyć drużynie męskiej płynącej w C2, na którą składają się trzy osady. W gronie sześciu startujących drużyn – Piotr Szczepański i Marcin Pochwała, Andrzej Brzeziński i Filip Brzeziński oraz Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak przegrali tylko z reprezentacją Francji, a skład podium uzupełnili Czesi.

Drugi medal dzisiejszego dnia zdobyła drużyna kajakarzy w K1. Mateusz Polaczyk, Maciej Okręglak i Dariusz Popiela pojechali bardzo dobrze, ustrzegając się karnych sekund i brązowy medal wygrali z Włochami, różnicą 0,24 sekundy. Złoto przypadło w udziale rewelacyjnym dzisiaj Czechom, a srebro Francuzom. W tej samej rywalizacji u kobiet słabo spisały się Polki. Joanna Mędoń, Klaudia Zwolińska i Natalia Pacierpnik zajęły przedostatnie 9. miejsce. Triumfowały Słowenki przed Hiszpanią i Francją.

Drugi dzień zawodów  Tacenie zaczął się od pierwszego przejazdu K1 kobiet. Najlepsza w nim okazała się dość niespodziewanie Niemka Ricarda Funk, a z Polek do półfinału udało się dostać Klaudii Zwolińskiej, która zaliczyła czysty przejazd i uzyskała czas 111,41. Bardzo blisko półfinału była Natalia Pacierpnik, ale przez cztery karne sekundy przegrała półfinał o… 0,32 sekundy. Joanna Mędoń w pierwszym przejeździe była 27. Niestety ani Pacierpnik, ani Mędoń nie zakwalifikowały się do półfinału z drugiego przejazdu. Ta druga zdecydowanie poprawiła się, zajmując 8. miejsce (113,43), a olimpijka z Rio zajęła dopiero 13. lokatę (116,44).

W eliminacjach kanadyjkowych jedynek wystąpiła trójka biało-czerwonych, która jednak w pierwszym przejeździe uplasowała się w drugiej połowie stawki. Piotr Szczepański był 24. (108,33), Grzegorz Hedwig 26. (109,21), a Kacper Sztuba 33. (161,18). W drugim przejeździe po zajęciu 7. miejsca najbliżej awansu był Szczepański, ale do kwalifikacji zabrakło 2,73 sekundy. Grzegorz Hedwig i Kacper Sztuba zajęli odpowiednio 13. I 14. miejsce.

W drużynowym finale C1 pań startowały też Aleksandra Stach, Ewa Hurkała i Oliwia Jeleńska, ale uzyskały najsłabszy czas przejazdu – 587, 53. Złoto wywalczyły Brytyjki (Kimberly Woods, Mallory Franklin, Ellidh Gibson), przed Niemkami i Czeszkami.

W ostatnim finale dnia – drużynowej rywalizacji C1 mężczyzn – Grzegorz Hedwig, Piotr Szczepański i Kacper Sztuba uzyskali 5. wynik w całej stawce – 121,34 i zdecydowanie przegrali medal z najlepszymi dzisiaj Niemcami (108,94), srebrnymi Słoweńcami (111,13) i brązowymi Włochami (112,98).