Kajakarstwo górskie – ME: Panowie z awansem, panie poza półfinałem

W czwartek w słoweńskim Tacenie rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w kajakarstwie górskim. Polacy w każdej konkurencji wystawiają trójkę kanadyjek i kanadyjkarzy (w jedynkach i dwójkach). W pierwszym dniu do eliminacji przystąpiły kanadyjkowe jedynki kobiet i dwójki mężczyzn oraz kajakowe jedynki panów.

Pierwszą konkurencją dnia eliminacyjnego była rywalizacja dwójek kanadyjek. Mieliśmy w niej swoje spore nadzieję, bo Polskę reprezentowały trzy pary – Filip i Adam Brzezińscy,  Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak oraz Marcin Pochwała i Piotr Szczepański. Najlepiej w pierwszym przejeździe poradziła sobie ostatnia z wymienionych osad. Olimpijczycy z Londynu na trasie zaliczyli aż 6 karnych sekund, ale z czasem 114,50 zajęli przedostatnie premiowane awansem 9. Miejsce i zakwalifikowali się do półfinału. Pecha mieli Wiercioch z Majerczakiem, którym do awansu brakło 0,14 sekund. Pierwszy przejazd wygrali mistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro – Peter i Ladislav Skantarowie. Spośród siedmiu par, które nie zakwalifikowały się dalej z pierwszego przejazdu, trzeba było wyłonić cztery pary, które uzupełnią skład półfinału (identyczny czas w pierwszym przejeździe uzyskały dwie osady z 10. Miejsca). W tym gronie na szczęście znaleźli się Polacy. Wiercioch z Majerczakiem zajęli drugą lokatę (112,31),a Filip i Adam Brzezińscy byli gorsi aż o 5,82 sekundy, ale zajęli trzecie miejsce.

W konkurencji żeńskich kanadyjek jedynek startowały Aleksandra Stach, Oliwia Jeleńska i Ewa Hurkała. Wszystkie trzy nasze zawodniczki w pierwszym przejeździe znalazły się w drugiej części stawki – odpowiednio na 17., 21. oraz 23. miejscu. Aby marzyć o finale Polki musiały poprawić się w dodatkowym przejeździe, który jednak nie poszedł po ich myśli i wszystkie trzy odpadły z rywalizacji. Najbliżej awansu była Stach, ale ostatecznie i tak brakło ponad 6 sekund.

Ostatnią konkurencją czwartkowych eliminacji były przejazdy kajakarzy w jedynkach. Tam – podobnie jak w poprzednich konkurencjach – mieliśmy trójkę przedstawicieli – Mateusza Polaczyka, Dariusza Popielę i Macieja Okręglaka. Najbardziej liczyliśmy na wicemistrza świata sprzed dwóch lat i nie zawiedliśmy się. Polaczyk w dobrym stylu zaliczył czysty przejazd i zajął 6. miejsce. Popiela i Okręglak w pierwszym przejeździe zajęli odpowiednio 17. I 19. miejsce i też zameldowali się w półfinale, do którego z pierwszego przejazdu awansowało dwudziestu kajakarzy. Eliminacje wygrał Czech Vit Prandis.

C2 mężczyzn:

1. przejazd

9. Marcin Pochwała / Piotr Szczepański114,50 – awans do półfinału
12. Marcin Wiercioch / Grzegorz Majerczak – 115,13
15. Adam Brzeziński / Filip Brzeziński – 119,13

2. przejazd

2. Marcin Wiercioch / Grzegorz Majerczak – 112,31 – awans do półfinału
3. Adam Brzeziński / Filip Brzeziński – 118,13 – awans do półfinału

 C1 kobiet:

1. przejazd

17. Aleksandra Stach – 141,92
21. Oliwia Jeleńska – 167,69
23. Ewa Hurkała – 184,19

2. przejazd

8. Aleksandra Stach – 148,74 – bez awansu do półfinału
10. Oliwia Jeleńska – 186,44 – bez awansu do półfinału
14. Ewa Hurkała – 226,97 – bez awansu do półfinału

K1 mężczyzn

1. przejazd

8. Mateusz Polaczyk – 94,27 – awans do półfinału
17. Dariusz Popiela – 97,77 – awans do półfinału
19. Maciej Okręglak – 97,92 – awans do półfinału

Radosław Kępys540 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password