Kajakarstwo górskie – Mistrzostwa Europy: Złoto i dwa srebra Polaków!

Trzy medale trzeciego dnia Mistrzostw Europy w kajakarstwie górskim zdobyli reprezentanci Polski. Kapitalnie spisali się w K1 Mateusz Polaczyk i Dariusz Popiela, zdobywając dwa najcenniejsze medale. Srebro przypadło też  duetowi w C2 mężczyzn.

Trzeci dzień Mistrzostw Europy zaczął się od półfinałów. Najpierw dobrą formę potwierdziło dwóch z trzech naszych kajakarzy w K1. Mateusz Polaczyk przejechał tor w Tacenie bez kar i dzięki temu mógł się cieszyć z 3. miejsca i awansu do finału z czasem 85,72. Dariusz Popiela też zaliczył bezbłędny przejazd i czas 87,19 dał mu pewny awans do finału. Niestety, zawiedliśmy się trochę występem Macieja Okręglaka, który miał wielkie problemy na trasie i dojechał z czasem 139,95 na ostatniej pozycji. Najszybszy przejazd półfinałowy zaliczył Austriak Felix Oschmautz (84,54) przed jednym z głównych faworytów Francuzem Borisem Neveu (85,10) i Polaczykiem.

W finale, w którym wystartowało 15 zawodników dobrze pojechał reprezentant gospodarzy Peter Kauzer i od początku znajdował się na prowadzeniu. Ku naszej radości, zszedł z niego dopiero po przejeździe szóstego z zawodników – Dariusza Popieli. Polak nie popełnił błędu i od razu zgłosił chęć do walki o najwyższe cele. Chwilę później świetnie pojechali dwaj Czesi. Jiri Priskavec do Popieli stracił 0,40 sekundy, a Vit Prindis okazał się gorszy o 0,96 sekundy. Czekaliśmy na start drugiego z Polaków – Mateusza Polaczyka i to co zrobił nasz wicemistrz świata przeszło najśmielsze oczekiwania. Też pojechał bezbłędnie i uzyskał najlepszy czas, wyprzedzając kolegę z reprezentacji z czasem 83,06. Wtedy na trasie zostało już tylko dwóch zawodników i byliśmy pewni przynajmniej jednego medalu. Okazało się, że Polska zdobędzie dwa medale z najcenniejszego kruszcu, a na trzecim stopniu podium uplasuje się Czech Jiri Priskavec.

W półfinałach kanadyjek, które odbyły się po starcie kajakarzy nie mieliśmy reprezentantek Polski, a najszybsze w półfinale okazały się Czeszka Tereza Fiserova oraz Brytyjki Kimberley Woods i Ellidh Gibson. Do finału awansowało 10 zawodniczek. W finale słabie spisała się Gibson, która zaliczyła cztery karne sekundy, a miejscami na podium w stosunku do półfinałowego przejazdu zamieniły się Woods (złoto) i Fiserova (srebro). Podium uzupełniła Nadine Weratschnig z Austrii (brąz).

Najlepiej jednak biało-czerwoni będą wspominać półfinały C2 mężczyzn. Wszystkie trzy polskie załogi pojechały bezbłędnie i zakwalifikowały się do popołudniowego finału. Marcin Pochwała i Piotr Szczepański zajęli 2. miejsce (102,44), Andrzej Brzeziński i Filip Brzeziński zakończyli półfinały na 5. lokacie (103,65), a wszystko ukoronowali na 10. pozycji Marcin Wiercioch i Grzegorz Majerczak (105,63).

W finale jako pierwsi na trasie pojawili się właśnie Wiercioch i Majerczak. Polacy zanotowali czas 100,85 i do niego porównywano kolejne rezultaty. Nie był to rewelacyjny czas, bo kolejne osady notowały lepsze czasy.  Kolejne emocje dla biało-czerwonych przyszły wraz z wyjazdem na tor pary Andrzej i Filip Brzezińscy. Polacy przejechali bez błędów i kar, ale przegrali o 0,87 sekudny z francuską parą Picco / Biso. Potem jednak kolejne duety jechały wolniej i ostatecznie skończyli ze srebrnym medalem. Największe szanse po półfinałach dawało się jednak parze Marcin Pochwała i Piotr Szczepański. Polacy ruszali jako przedostatni i przy prowadzeniu lub drugim miejscu, mieliby pewny medal. Niestety, Polacy po tym starcie wiedzieli, że medalu nie będzie, bo plasowali się na 4. pozycji. Złoto zdobyli więc Francuzi, srebro przypadło Polakom, a brąz parze Jonas Kaspar i Marek Sindler.

Półfinały z reprezentantami Polski:

K1 mężczyzn:

3. Mateusz Polaczyk – 85,72 – awans do finału
10. Dariusz Popiela 87,19 – awans do finału
30. Maciej Okręglak – 139,95

C2 mężczyzn:

2. Marcin Pochwała / Piotr Szczepański (102,44) – awans do finału
5. Andrzej Brzeziński / Filip Brzeziński (103,65) – awans do finału
10. Marcin Wiercioch / Grzegorz Majerczak (105,63) – awans do finału

Finały:

K1 mężczyzn:

1. Mateusz Polaczyk – Polska – 83,06
2. Dariusz Popiela – Polska – 83,63
3. Jiri Priskavec – Czechy 84,03

C1 kobiet:

1. Kimberley Woods – Wielka Brytania – 110,31
2. Tereza Fiserova – Czechy – 112,90
3. Nadine Weratschnig – Austria – 116,19

C2 mężczyzn:

1. Pierre Pico / Hugo Biso – Francja – 98,22
2. Andrzej Brzeziński / Filip Brzeziński – Polska – 99,09
3. Jonas Kaspar / Marek Sindler – Czechy – 99,20
============================================
4. Marcin Pochwała / Piotr Szczepański – Polska – 99,68
6. Marcin Wiercioch / Grzegorz Majerczak – Polska – 100,85

 

Radosław Kępys540 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password