Kajakarstwo: Mamy pierwsze medale ME!

europe-canoeW Portugalii rozdano pierwsze medale kajakarskich Mistrzostw Europy. Polski dorobek po finałach na 1000 metrów i K4 kobiet na 500 metrów to dwa medale: złoty i brązowy.

Nasze brązowe medalistki olimpijskie z Londynu w K2 na 500 metrów były faworytkami wyścigu na 1000 metrów w K2 (konkurencji nie ma w programie Igrzysk). Już we wczorajszym biegu eliminacyjnym  na 500 metrów zaprezentowały dobrą formę bez problemu go wygrywając. W dzisiejszym finale na dwa razy dłuższym dystansie popłynęły znakomicie i niezagrożone zdobyły złoty medal Mistrzostw Europy. Za nimi uplasowały się Niemki i Rumunki.

Marcin Grzybowski w olimpijskiej konkurencji C1 1000 metrów wywalczył brązowy medal. Wyprzedzili go jedynie Czech Martin Fuksa i Francuz Mathieu Goubel.  Trzeba jednak przyznać, że konkurencja ta nie była w Portugalii mocno obsadzona. Niewiele zabrakło do medalu kajakarzom w dwójce – dokładnie 0.03 sekundy szybsi okazali się od Pawła Szandrachy i Mariusza Kujawskiego Czesi Havel i Sterba. W tej konkurencji złoto  przypadło Niemcom, zaś srebro Rosjanom.

W kajakowej męskiej jedynce startował Rafal Rosolski. Polak popłynął na miarę swoich aktualnych możliwości – zajął szóste miejsce. Na podium stanęli Rene Poulsen z Danii, Max Hoff z  Niemiec oraz Czech Josef Dostal.  Pewnego rodzaju zawód sprawiła nam kajakowa czwórka kobiet w wyścigu na 500 metrów – Polki (Kowalczyk/Dzieniszewska/Konieczna/Krukowska) zajęły dopiero czwarte miejsce za Węgierkami, Niemkami i Białorusinkami. A przecież widzieliśmy je w gronie faworytek do medali. Ostatnie miejsce w finale zajęli Tomasz Kaczor i Vincent Słomiński w wyścigu kanadyjkowych dwójek.

W nieolimpijskim wyścigu kajakarek na 1000 metrów Ewelinie Wojnarowskiej do medalu zabrakło zaledwie 1.2 sek, co na tym dystansie jest bardzo niewielką różnicą. Tytuł mistrzowski dla Delmy Benedek, srebro dla Dunki Hansen, a brąz dla Węgierki Medveczky. W konkurencji C4 1000 metrów wystartowało jedynie 7 osad. Polacy w tym gronie zajęli dopiero 5. miejsce.