Kajakarstwo – MEJ i U23: Pierwszy polski medal!

Justyna Iskrzycka i Anna Puławska zajęły 2. miejsce w wyścigu K2 na 200 m. (U23) i tym samym wywalczyły pierwszy medal dla reprezentacji Polski w rozgrywanych w Belgradzie Mistrzostwach Europy Juniorów i Młodzieżowców.

Po czwartkowych i piątkowych eliminacjach przyszedł dziś czas na pierwsze finały, które były
rozgrywane na dystansie 1000 metrów.

Jako pierwsza na wodzie pojawiła się nasza czwórka w składzie Świtalski/Kolpak/Hajdamowicz/Michalski, która jednak nie spisała się najlepiej i dopłynęła na ostatniej 8. pozycji. Następnie do rywalizacji przystąpiły jedynki (U19), wśród panów 5. miejsce zajął Filip Weckwert, a wśród pań 8. miejsce zajęła Kinga Jankowska. Pierwszą serię biegów zakończyła rywalizacja dwójek U19, najpierw wśród kajakarzy 7. miejsce zajęła para Rzepczynśki/Nowak, a 3 lokaty wyżej uplasowała się para żeńska Klatt/Witkowska, a następnie na 5. pozycji swój bieg zakończyli nasi młodzi kanadyjkarze Zezula i Dziurla.

Po około godzinnej przerwie do rywalizacji przystąpili młodzieżowcy (U23). Pierwsi na belgradzkim torze zaprezentowali się kanadyjkarze. Wśród jedynek ostatnie 9. miejsce zajął Grzegorz Szpynda, dużo lepiej zaprezentowała się dwójka w składzie Kitewski/Holdak, która otarła się o podium, ostatecznie zajmując 4. lokatę.

I choć polskie osady spisywały się dzisiaj naprawdę przyzwoicie i kilkukrotnie zajmowały lokaty tuż za podium, to jednak zawsze czegoś brakowało i naszym nie udawało się wywalczyć upragnionego podium. Wszystko zmieniło się, gdy na starcie pojawiły się Justyna Iskrzycka i Anna Puławska ( K2 U23). Polki, które nie były zaliczane do grona faworytek, zaprezentowały się dziś fantastycznie i ostatecznie do mety dopłynęły na 2. pozycji, ustępując nieznacznie jedynie faworyzowanym Rosjankom. W tej samej kategorii wśród panów startowali Dorian Kliczkowski i Sławomir Witczak, nasi młodzi kajakarze nie poszli jednak w ślady pań i bieg zakończyli dopiero na 7. pozycji.

Gdy emocje związane z dzisiejszym finałami już opadły, nasi młodzi kajakarze i kanadyjkarze powrócili na tor w Belgradzie, by rywalizować w półfinałach sprintu (200 m.), ich celem było oczywiście wywalczenie awansu do finału A. I ten właśnie awans wywalczyli nasi singliści: Wojciech Tracz (K1 U19), Klaudia Szulecka (C1 U23),  Patryk Kowalski (C1 U23) oraz Paweł Kaczmarek (K1 U23).

Nieco gorzej w dzisiejszych półfinałach spisały się nasze dwójki, gdyż spośród nich z awansu cieszyć się mogą jedynie kanadyjkarki Grzelakiewicz i Jackiewicz, które w świetny stylu wygrały swój półfinał. Dużo gorzej spisali się natomiast panowie, wśród młodzieżowców daleko uplasowała się para Kołpak/Michalski, która wystąpi jutro w finale B. Natomiast wśród juniorów oczekiwaniom nie sprostali Piotr Morawski i Krystian Głogowski, którzy również popłyną jutro w finale B.