Kajakarstwo – MEJ i U23: Znakomita niedziela w Belgradzie!

Dziesięć medali, w tym cztery złote, wywalczyli polscy kajakarze i kajakarki podczas ostatniego dnia rozgrywanych w Belgradzie Mistrzostw Europy Juniorów i Młodzieżowców. Po medale z najcenniejszego krążku sięgała dziś nasza czwórka pań w składzie Włodarczyk/Paszek/Puławska/Kołodziejczyk (K4 500m), dwójka w składzie Iskrzycka/Kołodziejczyk oraz nasze sprinterki – Edyta Borowska (C1 200m) oraz Dominika Włodarczyk (K1 200m). Dodajmy, że wszystkie nasze złote medalistki startowały w kategorii młodzieżowej (U23).

Po wczorajszych dosyć pechowych występach, w których to nasi reprezentanci zdobyli tylko jeden medal i kilkukrotnie się o niego ocierali zajmując 4. lokatę, dziś liczyliśmy na poprawę. Chyba jednak mało kto spodziewał się, że Polacy zdobędą dziś aż 10 medali i awansują z 14. na 4. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Ostatni dzień mistrzostw rozpoczął się dla nas fantastycznie, bo od pierwszego złotego medalu dla naszej reprezentacji, wywalczonego przez naszą czwórkę pań w składzie Włodarczyk/Paszek/Puławska/Kołodziejczyk (K4 500m).  Kolejny medal to już popis naszych młodych kanadyjkarzy Normana Zezuli i Dawida Dziurli, którzy na tym samym dystansie zajęli 2. miejsce, ulegając nieznacznie jedynie faworyzowanym Węgrom. Trzeci krążek dzisiejszego dnia to już zasługa juniorek Heleny Wiśniewskiej i Julii Olszewskiej, które w konkurencji olimpijskiej (K2 500m) zajęły 2. lokatę i one musiały uznać wyższość reprezentantek Węgier. Helena i Julia mogły także cieszyć się z krążka numer 4, tym razem wywalczonego wraz z Sandrą Ostrowską i Martyną Klatt w konkurencji K4 500m. Młode Polki tym razem pokonały Węgierki, jednak na samym finiszu zostały prześcignięte przez Niemki i mogły się cieszyć jedynie z srebra.

Na kolejny medal nie musieliśmy czekać długo, a to za sprawą Anny Puławskiej, która zajęła 3. miejsce w kategorii K1, lokatę wyżej uplasowała się natomiast kanadyjkarka Dorota Borowska, tym samym zdobywając 6. medal dla naszej reprezentacji. Obie panie startowały w kategorii wiekowej U23. Następnie przyszła pora na rywalizację dwójek i tu nasi reprezentanci spisywali się równie znakomicie, najpierw po brąz sięgnęli kanadyjkarze Kitewski i Śliwiński, a chwilę później ze zwycięstwa mogły cieszyć się kajakarki Iskrzycka i Kołodziejczyk. Rywalizację na dystansie 500 m zakończyła konkurencja C4, w której to po raz ponownie bardzo dobrze spisali się nasi zawodnicy. Zezula,Dziurla,Bugaj i Kowalski przypłynęli do mety na 3. miejscu i mogli cieszyć się z kolejnego medalu dla Polski.

Rywalizację w Mistrzostwach Europy Juniorów i Młodzieżowców zakończyły finały sprinterskie (200m). W nich to po raz kolejny klasę pokazała Dorota Borowska, nasza niezwykle utalentowana kanadyjkarka do srebra wywalczonego na 500m dołożyła złoto na dystansie 2,5 krotnie krótszym, Mazurek Dąbrowskiego mogliśmy wysłuchać jeszcze przy okazji konkurencji K1 pań, w niej to bezkonkurencyjna okazała się Dominika Włodarczyk, która zdobyła dla naszej reprezentacji ostatni 10. medal.