Kajakarstwo – Mistrzostwa Europy: Medalowa niedziela w Plowdiw!

5 medali (1 srebrny i 4 brązowe) wywalczyła nasza reprezentacja, podczas ostatniego dnia rozgrywanych w bułgarskim Płowdiw Mistrzostw Europy w kajakarstwie. W niedzielę po medale sięgali m. in. kanadyjkarz Tomasz Kaczor czy kajakarki Beata Mikołajczyk i Anna Puławska.

Jako pierwsi na wodzie pojawili się dziś kanadyjkarze, a wśród nich Tomasz Kaczor. 27-letni Poznanianin nie był dziś upatrywany wśród głównych faworytów, dlatego tym bardziej mogliśmy być zadowoleni, gdy dopłynął do mety na 3. pozycji. Ustępując nieznacznie jedynie doświadczonemu Czechowi Fuksie oraz Mołdawianinowi Tarnovski’emu. Warto dodać, że dla zawodnika Warty Poznań dzisiejszy medal był już 4. zdobytym na imprezie tej rangi, jednak dopiero pierwszym zdobytym w tej konkurencji (C1 500m). Minimalnie gorzej spisała się dwójka (C2 500m) w składzie Wiktor Głazunow/Tomasz Barniak, której do medalu zabrakło 0,5 sekundy! Nasi młodzi zdolni kanadyjkarze zajęli ostatecznie 4. miejsce, mimo, że przez długą część wyścigu utrzymywali oni 3. lokatę. Mocniejszym finiszem wykazali się jednak Ukraińcy Ianchak i Miszczuk, i to oni mogli się cieszyć z medalu.

Wiele radości dał nam finał męskich kajakowych czwórek na olimpijskim dystansie 1000 metrów. Polaków nie oglądaliśmy na igrzyskach w Rio, tymczasem w Płowdiw Martin Brzeziński, Rafał Rosolski, Bartosz Stabno i Norbert Kuczyński stoczyli pasjonujący bój z Hiszpanami i Słowakami. Ostatecznie nasza załoga minimalnie ustąpiła Hiszpanom, ale końcem łodzi zdołała wyprzedzić Słowaków. Srebrny medal to piękny sukces naszych kajakarzy.

Nie minęło wiele czasu i mogliśmy cieszyć się z kolejnego krążka. Niezwykle utytułowana Beata Mikołajczyk na mistrzostwach Europy pływała w dwójce z Anną Puławską, która zastąpiła Karolinę Naję. Nasza mało jeszcze zgrana osada zdołała jednak pokazać się z bardzo dobrej strony, przypływając na trzecim miejscu za Niemkami i Słowenkami.

Następnie przyszedł czas na sprinty (200 m). Marta Walczykiewicz, jedna z głównych faworytek do złota w kajakowej jedynce na tym dystansie, tym razem musiała obejść się medalowym smakiem. Po słabym starcie nie była w stanie odrobić strat i przecięła linię mety na piątej pozycji. Wygrała Węgierka Dora Lucz. Maciej Lubniewski w kanadyjkowej jedynce zajął ósme miejsce. W tej samej konkurencji kobiet o krok od medalu była Dorota Borowska. W konkurencji, która zadebiutuje na igrzyskach w Tokio, Polka do podium straciła 0.4 sekundy.

Medal wyszarpały za to w dwójce Dominika Włodarczyk i Katarzyna Kołodziejczyk. Polki wyprzedziły Brytyjki o 0.1 sekundy, do triumfujących Ukrainek tracąc ponad pół sekundy. Osada Wiktor Głazunow/Tomasz Barniak liczyła na drugi krążek, ale na 200 metrów nie poszło już tak dobrze jak na pół kilometra. Nasza kanadyjkowa dwójka była w finale szósta. Wygrali Rosjanie. Dwójka kajakowa Piotr Mazur i Dawid Putto była siódma.

Medalowe polskie zdobycze zakończył Mateusz Kamiński, zajmując trzecie miejsce  w wyścigu kanadyjkarzy na maratońskim dystansie 5 kilometrów.

Dwójka kajakarzy Piotr Mazur i Dawid Putto pływała w finale B na 500 metrów. Zajęła w nim ostatnie, dziewiąte miejsce. Paweł Kaczmarek zwyciężył w finale B kajakarzy na 200 metrów.

Polacy z dziewięcioma medalami – 1 złoty, 4 srebrnymi i 4 brązowymi w klasyfikacji medalowej zajęli 5. miejsce.